Trump'ın 'sezgilerine göre' koronavirüs rakamları çok daha farklı

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump koronavirüsle alakalı ilginç açıklamalarda bulundu. Trump Dünya Sağlık Örgütünün salgınla ilgili rakamları abarttığını, bunun bir grip türü olduğunu öne sürdü. Trump, "Sezgilerime göre ölüm oranı yüzde 1'den az." yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusunda abartılı sayılar paylaştığını iddia etti.

DSÖ, Yeni tip koronavirüs vakalarının yüzde 3,4'ünün ölümle sonuçlandığını açıklamıştı. Trump, dün Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığıyla bilinen Fox News'a bağlanarak, hiçbir dayanak sunmadan "Bence yüzde 3,4 gerçekten yanlış bir sayı." dedi.

"Sezgilerim bana bunu söylüyor." diyen Trump, "Birçok insanla gerçekleştirdiğim sohbete göre birçok insan bundan hastalanıyor, ama çok hafif geçiriyorlar. Doktor bile görmedikleri oluyor, hatta aramıyorlar bile." iddiasında bulundu.

Sputnik'in haberine göre Trump, hastalığı hafif geçirenlerin hastaneye gitmediğini, bu yüzden onların toplam vaka sayısına eklenmediğini ileri sürdü. Trump, ölüm oranının gerçeği yansıtmadığını düşünmesine gerekçe olarak bunu gösterdi.

Salgına, "korona gribi" diye yeni bir isim de veren Trump, "yüzde 3 ve 4 gibi rakamların çok yüksek olduğunu" ve "ölü sayısının yüzde 1'den az olduğunu" iddia etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >