'Gece yemek yenir mi?' sorusuna karşı ezber bozacak formül

Yemek yemenin belli bir saati yok. Herkes bunu yaşam tarzına göre belirlemelidir.
Yemek yemenin belli bir saati yok. Herkes bunu yaşam tarzına göre belirlemelidir.

Belli bir saatten sonra yemek yememiz gerektiğini söyler dururuz. Özellikle diyet yapıyorsak bu saat dilimleri uzayabilir. Ancak Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, yemek yemenin bir saati olmadığını ifade ederek, ''Herkes sabah 7’de kahvaltı yapacak, akşam en son şu saatte yemek yiyecek diye bir kural yok. Bu saatler kişinin yaşam tarzına göre belirlenmelidir'' dedi.

Yemek yemek için kendimize sınırlar ve saatler koyarız. Yaptığımız diyetler veya sağlığımız açısından bazı saat dilimlerinin yemek yemek için uygun bazılarının ise uygun olmadığını düşünürüz. Ancak, Yemek yemenin belli bir saatinin olmadığını ifade eden Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, önemli açıklamalarda bulunarak, “gece beslenmesi” konusunda önemli tavsiye ve bilgiler verdi.

Önemli tavsiyeler verdi

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu;

  • ''Herkes sabah 7’de kahvaltı yapacak, akşam en son şu saatte yemek yiyecek diye bir kural yoktur. Bu saatler kişinin yaşam tarzına göre belirlenmelidir. Yani birey, sabah 11’de kalkıyor ise kahvaltı saati ona göre, saat 03.00’da yatıyor ise akşam yemeği de bu duruma göre belirlenmelidir.
  • Saat 03.00’da uyuyan biri için akşam yemeği saati 19.00 olarak belirlenirse, birey bu saatten sonra bir ara öğün yapsa da açlık hissi çekecek ve bu beslenme onun için yeterli olmayacaktır. O yüzden böyle bir bireyin akşam yemeği saati 22.00 olarak bile belirlenebilir. Saatler kişiye göre belirlenmediğinde ve bireyin uzun süre açlık çekmesi durumunda kişinin şeker seviyesi düşecek ve sağlıksız bir durum ortaya çıkacaktır'' dedi.

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu.
Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu.

Bu saatler belirlenirken dört önemli sağlık kuralı vardır;

  1. Güne daha enerjik başlamak ve şeker seviyesini dengede tutabilmek için uyandıktan 1 saat içinde kahvaltı yapılmalıdır.
  2. Bireyde açlık hissinin oluşmaması ve şeker seviyesinin düşmemesi için öğünler arası 2,5 - 3 saat olarak belirlenmelidir.
  3. Düşük şeker seviyesi ve açlık hissi ile uyumamak için son öğün, yatmadan 2 saat önce tüketilmelidir.
  4. Uzun süreli açlık durumunda şeker seviyesi düşeceğinden ve ne kadar çok uyursa kişinin dinlenme durumunun buna bağlı olarak artmayacağından, yetişkin bir bireyin uyku saati 8 saat olarak belirlenmelidir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >