DSÖ direktörü açıkladı: 116 ülke hedefine ulaşamayabilir

COVID-19 salgının bittiğine dair yanlış söylemlerin olduğu belirtildi
COVID-19 salgının bittiğine dair yanlış söylemlerin olduğu belirtildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD'de düzenlenen toplantıda "Bazı ülkelerde yüksek aşılama oranı ve Omicron varyantının hafifliği, COVID-19 salgınının bittiğine dair yanlış söylemler oluşturuyor" ifadesini kullanarak, 116 ülkenin aşılama hedefine ulaşamayabileceğini belirtti.

ABD'de düzenlenen COVID-19 Küresel Eylem Toplantısı'na video konferans yoluyla bağlanan Ghebreyesus, COVID-19 salgınındaki son duruma dair konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ'nün bu yılın ortasına kadar her ülke nüfusunun yüzde 70'inin aşılanması hedefinin önemine dikkati çekerek, "Salgını bu yıl kontrol altına alabiliriz fakat bu fırsatın heba edilmesi riski artmış durumda." şeklinde konuştu.

''116 ülke hedefe ulaşamayabilir''

116 ülkenin, DSÖ'nün belirlediği "nüfusun yüzde 70'ini aşılama" hedefini tutturamayacağının öngörüldüğünü vurgulayan Ghebreyesus, siyasi liderlerin aşılama sürecini hızlandırmaya teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

''Yanlış söylemler oluşturuyor''

Ghebreyesus, Omicron varyantından sonra COVID-19 salgınının biteceğine yönelik iddialara ise "Bazı ülkelerde yüksek aşılama oranı ve Omicron varyantının hafifliği, COVID-19 salgınının bittiğine dair yanlış söylemler yaratıyor." açıklamasında bulundu.

Aşılama olmadan salgının kontrol altına alınamayacağını yineleyen Ghebreyesus, tüm ülkelere DSÖ'nün aşılamaya dair küresel hedefini destekleme çağrısında bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >