Dünya Türkiye'de yaşanan yangınlara nasıl tepki verdi?

Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınına, havadan ve karadan müdahale devam ediyor
Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınına, havadan ve karadan müdahale devam ediyor

Türkiye genelinde çıkan orman yangınları sonrası Ukrayna başta olmak üzere Avrupa Birliği, Sırbistan, Macaristan ve İngiltere'den geçmiş olsun ve taziye mesajları geldi. Ukrayna yangın söndürme çalışmalarında kullanılmak üzere iki uçağını Türkiye'ye gönderdi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye'nin farklı yerlerinde meydana gelen orman yangınlarından derin üzüntü duyulduğu belirtilerek "Yangınlarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yangını söndürmek için mücadele eden ekiplere kolaylıklar diliyoruz. Avrupa Birliği Türkiye’nin acısını paylaşıyor" ifadeleri kullanıldı.

Sırbistan

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç dün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’nin farklı yerlerinde devam etmekte olan yangınlar için geçmiş olsun dileklerini ve hayatını kaybeden vatandaşlar için taziyelerini iletti.

  • Ukrayna
  • Dün gece saatlerinde Türkiye'ye taziye ve geçmiş olsun dileklerini sunan Ukrayna ise yangın söndürme çalışmalarında kullanılmak üzere iki uçağını Türkiye'ye yolladı.

Macaristan

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Matis de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Manavgat'tan, Marmaris'ten ve başka yerlerden gelen haberlerin ve fotoğrafların çok üzücü olduğunu belirterek yangınlar nedeniyle yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi, Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Matis, yangınların söndürülmesi için çalışanlara da teşekkürü bir borç bildiğini vurguladı.

İngiltere

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Chilcott ise Twitter hesabından, Türkiye’de yayılmaya devam eden orman yangınlarını duymaktan ve yarattığı yıkıcı etkiyi görmekten oldukça fazla üzüntü duyduğunu ifade ederek "Düşünce ve dualarımız bu olaylardan etkilenenlerle ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için hayatlarını tehlikeye atan acil servis ekipleriyledir" mesajını paylaştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >