Elon Musk bir haftada kaybettiği parayı iki günde telafi etti

Elon Musk - Arşiv
Elon Musk - Arşiv

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Tesla hisselerindeki yüzde 20'lik artış sayesinde 25 milyar dolar kazandı. Musk yakın zamanda kaybettiği dünyanın en zengini unvanına bu kazanç sayesinde yeniden yaklaştı.

Tesla hisselerinde yaşanan yüzde 20'lik yükseliş, Elon Musk'a 25 milyar dolar kazandırdı. Bu kazanç, Elon Musk'ı bir süre önce kaybettiği dünyanın en zengin insanı unvanına da yakınlaştırdı. Şu sıralar Jeff Bezos ile Elon Musk arasındaki mal varlığı farkı, yalnızca 6 milyar dolar.

Webtekno'da yer alan habere göre, Elon Musk'ın Tesla hisselerinde yaşanan düşüş nedeniyle bir haftada 27 milyar dolar kaybetmişti. Yeni haftanın başlamasıyla birlikte ibreler tersine döndü ve Elon Musk, kaybettiği parayı büyük oranda telafi etti.

Bir haftada kaybettiği iki günde kazandı


Geçtiğimiz iki günde çok sert bir yükseliş yaşayan Tesla hisselerinin yüzde 20 civarında yükselmesi, Elon Musk'ın bir haftada kaybettiği parayı iki gün içerisinde yeniden kazanmasına yol açtı. Yaşanan yükseliş, Elon Musk'a 25 milyar dolar kazandırdı.

Teknoloji şirketleri, Şubat ayının ortası itibarıyla kan kaybetmeye başlamış, Tesla da bu durumdan nasibini almıştı. Böylesi bir durum yaşanmasının nedeni ise tahvil getirilerinin yükselmesi ve yatırımcıların hisse senetlerinden uzaklaşmasıydı. Ancak tahvil getirilerinin düşmeye başlaması nedeniyle yeniden hisse senetlerine dönen yatırımcılar, başta Tesla olmak üzere teknolojiyle ilgili şirketlerinin hisse senetlerini yükselttiler.

Musk Bezos'a yaklaştı


Son verilere göre Elon Musk, bir süre önce Jeff Bezos'a devrettiği dünyanın en zengin insanı unvanını geri almaya çok yakın. Zira Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Jeff Bezos'un mal varlığı, şu an için 180 milyar dolarken,Elon Musk'ınki ise 174 milyar dolar seviyelerinde.

Elon Musk'ın 25 milyar dolar kazandığı süreçte Jeff Bezos yalnızca 5,95 milyar dolar kazandı.

Bitcoin etki etti mi?

Tesla yönetimi bir süre önce yaptığı açıklamalarla, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapıldığını duyurmuştu. Ayrıca Tesla'nın ilerleyen süreçte Bitcoin ile ödeme alacağı da ifade ediliyordu. Haliyle Tesla'nın hisse senedi fiyatlarının Bitcoin'le de bağıntılı olduğunu söylemek mümkün. Bir süredir düşüşe geçmiş olsa da özellikle de son iki gündür yükseliş trendine giren Bitcoin, Elon Musk'ı birkaç gün içerisinde yeniden dünyanın en zengin insanı yapabilir.