Eski düzene modern anlayış: Mahalle kütüphanesi

​Çin’in Yantai kentinde bir avluyu çevreleyen yapı, kütüphane olarak tasarlandı.
​Çin’in Yantai kentinde bir avluyu çevreleyen yapı, kütüphane olarak tasarlandı.

Vector Architects, Yantai'nin tarihi yapılarının yoğun olarak bulunduğu mahallelerden birinde yer alan bir yapı grubunu geçmişin izlerini koruyarak yeniden bir mahalleye dönüştürdü.

Duvarlar, pencereler, kirişler gibi mimari öğelerin sistematik bir şekilde yenilendiği tarihi yapının dokusunda bulunan tuğla ve kiremitleri tamamlayıcı bir öğe olarak kullanılan yapıda 'siper çeliği' tercih edildi.

Çin’in Yantai kentindeki “Suochengli Mahalle Kütüphanesi” projesi ile bir avluyu çevreleyen bir grup yapıyı, modern kullanıma uygun bir kütüphaneye dönüştürdü.

Yeni bir mahalleye dönüştü
Vector Architects, Çin’in Yantai kentindeki “Suochengli Mahalle Kütüphanesi” projesi ile bir avluyu çevreleyen bir grup yapıyı, modern kullanıma uygun bir kütüphaneye dönüştürdü.
Yeni bir mahalleye dönüştü Vector Architects, Çin’in Yantai kentindeki “Suochengli Mahalle Kütüphanesi” projesi ile bir avluyu çevreleyen bir grup yapıyı, modern kullanıma uygun bir kütüphaneye dönüştürdü.
Avlu ayrı ayrı bölümler halinde tasarlandı
Avluyu ayrı bölümler halinde ele alan tasarım ekibi, merkezinde çok yönlü bir kamusal alan ve bu alanı çevreleyen üç ayrı birim olarak bölgelenen avlunun etrafında bir geçit kurguladı.
Avlu ayrı ayrı bölümler halinde tasarlandı Avluyu ayrı bölümler halinde ele alan tasarım ekibi, merkezinde çok yönlü bir kamusal alan ve bu alanı çevreleyen üç ayrı birim olarak bölgelenen avlunun etrafında bir geçit kurguladı.
Hem okuma hem etkinlik odası
Geçit, alan üzerindeki ziyaretçi sirkülasyonunu yönlendirme amaçlı tasarlandı. Yapı içerisinde en büyük alana sahip olan okuma odası, ayrıca çocukların da etkinlikler için kullanabileceği bir bölüm olarak da öne çıkıyor.
Hem okuma hem etkinlik odası Geçit, alan üzerindeki ziyaretçi sirkülasyonunu yönlendirme amaçlı tasarlandı. Yapı içerisinde en büyük alana sahip olan okuma odası, ayrıca çocukların da etkinlikler için kullanabileceği bir bölüm olarak da öne çıkıyor.
Eski ve yeniyi bir araya getirmek
Vector Architects, tasarım sürecinde eski ile yeniyi bir arada yaşatabilmek fikri üzerine yoğunlaştıklarını belirtiyor.
Eski ve yeniyi bir araya getirmek Vector Architects, tasarım sürecinde eski ile yeniyi bir arada yaşatabilmek fikri üzerine yoğunlaştıklarını belirtiyor.
Modern kültüre uygun yapı
"Günümüz mimarlığının akılcı bir şekilde tarihi değerleri ve yerel kültürleri yeniden canlandırması ve ortaya çıkarması gerektiğine inanıyoruz. Bir kütüphane, modern kültüre ve modern toplumun estetik anlayışına hizmet ederken bir yandan da yerel yaşam tarzını ve yerli halkın günlük temposunu korumalı. Yeni ve eski arasında bir diyalog kurulabilecek bir mekanın içerisinde yerel halkın enerjisi ve canlılığı desteklenebilir, bu da bilgi üretimine ve bilginin yayılmasına ayrıca katkıda bulunabilir."
Modern kültüre uygun yapı "Günümüz mimarlığının akılcı bir şekilde tarihi değerleri ve yerel kültürleri yeniden canlandırması ve ortaya çıkarması gerektiğine inanıyoruz. Bir kütüphane, modern kültüre ve modern toplumun estetik anlayışına hizmet ederken bir yandan da yerel yaşam tarzını ve yerli halkın günlük temposunu korumalı. Yeni ve eski arasında bir diyalog kurulabilecek bir mekanın içerisinde yerel halkın enerjisi ve canlılığı desteklenebilir, bu da bilgi üretimine ve bilginin yayılmasına ayrıca katkıda bulunabilir."
Tasarımın planlanma aşaması
Tasarımın planlanma aşaması
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >