Facebook'tan 'Uygur' açıklaması: Çinli bilgisayar korsanları hedef alıyor

Arşiv
Arşiv

Facebook Çinli bilgisayar korsanlarının ülke dışında yaşayan Uygurları hedef aldığını ve elektronik cihazlara gözetleme yapabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulaştırmaya çalıştıklarını açıkladı. Sosyal medya platformu direkt Çin hükümetini suçlamasa da operasyonların iyi kaynak gerektirdiğine ve ısrarlı olduğuna dikkati çekti.

Sosyal paylaşım platformu Facebook,Çinli bilgisayar korsanlarının,ülke dışında yaşayan Uygur kökenli aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar üzerinden, siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Facebook'un internet sitesinden yapılan açıklamada, Çinli korsanların, hedef aldıkları kişilerin elektronik cihazlarına gözetleme yapabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulaştırmaya çalıştıkları kaydedildi.

Açıklamada, "Özellikle Türkiye, Kazakistan, ABD gibi ülkelerde yaşayan Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur kökenliler ve diğer Müslüman azınlıklar arasındaki aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hedef alındı" dendi.

Ayrıca, korsanların, kötü amaçlı yazılımları, Uygurlar arasında popüler bazı haber sitelerinin linklerini taklit etmek yoluyla paylaşarak yaptıklarına dikkat çekildi.

Uygur'muş gibi davranıyorlar

Çinli korsanların, hedefledikleri insanlarda güven oluşturarak gönderdikleri kötü amaçlı bağlantılara tıklamaları için Facebook'ta gazeteci, öğrenci, insan hakları savunucusu veya Uygur topluluğunun üyeleriymiş gibi sahte hesaplar oluşturduğu vurgulandı.

Operasyonlar Çin hükümetine işaret ediyor

Facebook, söz konusu siber saldırıların sorumlusu olarak direk Çin hükümetini suçlamasa da ilgili bilgisayar korsanlarının "iyi kaynaklara sahip ve ısrarlı bir operasyon özellikleri taşıdığına" işaret etti.