Instagram, nefret içeren yorumlar için yeni filtreleme seçenekleri sunmaya başladı

Instagram
Instagram

Pandemi sürecinde küçük çaplı işletmeler için bağış özelliğini duyuran Instagram, nefret söylemi içeren yorumlara yönelik özel bir filtreleme sistemi geliştirdi.

Böylece nefret ya da tehdit içeren yorumlar toplu halde kolayca silinebiliyor.

Buna ek olarak etiketlenme kısmına yönelik yeni gizlilik özellikleri de test ediliyor.

Instagram, pandemi sürecinde küçük çaplı işletmelere destek amacıyla yepyeni özellikler duyurdu. Sipariş, bağış ve hediye kartları sistemlerini aktif eden sosyal ağ, bu süreçte işlerinde önemli düşüşler yaşanan küçük çaplı şirketlerin desteklenmesi gerektiğinin farkında.

Hatta konuyla alakalı bir açıklama da yapılmış ve işletmelerin artık hesaplarına yiyecek dağıtımı için düğme eklendiği özellikle belirtilmişti. Böylece hediye kartları oluşturulabiliyor.

  • Küçük işletmeler topluluğumuzun önemli bir parçasıdır ve birçoğu COVID-19 krizi sırasında büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Bugün, sevdiğiniz işletmeleri destekleyebilmeniz için Instagram'da hediye kartları; yemek siparişleri ve bağış toplama işlemlerini keşfetmeyi kolaylaştırıyoruz.

Böylece Instagram, pandemi nedeniyle küçük çaplı işletmelerin bağışlarla ayakta kalmasını sağlamak istiyor.
Böylece Instagram, pandemi nedeniyle küçük çaplı işletmelerin bağışlarla ayakta kalmasını sağlamak istiyor.

Böylece koronavirüs nedeniylekapanan işletmelerin ayakta kalabilmesi için faydalı olacağını düşünülüyor. Benzer özellik aslında Facebook profilleri için de geçerli. Facebook'ta işletme sahipleri ve destekçileri tarafından oluşturulan bağış sayfalarına yönlendirme yapılıyor. Yani aslına bakılırsa Instagram bir yandan bu tarz yeniliklerle küçük esnafa destek olmaya çalışırken bir yandan da sosyal topluluk kurallarını yenileme yoluna gidiyor.

Instagram, zorbalıkla mücadele için yeni yorum filtreleme özellikleri sunuyor.
Instagram, zorbalıkla mücadele için yeni yorum filtreleme özellikleri sunuyor.

Pandeminedeniyle bilgi kirliliğinin çok hızlı yayıldığı sosyal ağlarda buna dair önlemler de alınıyor. Instagram, zorbalıkla mücadele için yepyeni platformu yeni araçlara güncelliyor. Kullanıcılara başkalarının hesaplarıyla nasıl etkileşimde bulundukları konusunda daha fazla kontrol sağlamak amacıyla geliştirilen bu güncellemeler, yorum filtreleme araçlarını içeriyor.

Nefret ya da tehdit içeren yorumlar artık çoklu şekilde silinebiliyor.

Yeni güncellemeyle nefret dolu konuşma ve yorumlar toplu olarak silinebiliyor. Şu ana kadar profil altındaki yorumları tek tek silmek gerekiyordu. Ancak böylece 25 yorum aynı anda seçili temizlenebiliyor. Ayrıca benzer şekilde hesapları toplu olarak engelleme ve kısıtlandırma seçeneklerine de yer veriliyor. Özellikle çok fazla yorumun geldiği profiller için epey iyi olduğunu söylemek gerekiyor.

Instagram, yeni gizlilik seçenekleriyle birlikte hikâyelerde etiketlenmek istemeyen kullanıcılara da yeni bir fırsat veriyor. Özellik henüz test aşamasında.
Instagram, yeni gizlilik seçenekleriyle birlikte hikâyelerde etiketlenmek istemeyen kullanıcılara da yeni bir fırsat veriyor. Özellik henüz test aşamasında.

Yeni gizlilik seçenekleri de geliyor

Son olarak, uygulama kullanıcıların yayınlarında kimleri etiketleyebileceğini ve bunlardan bahsedebileceğini kontrol etmesine de izin veriyor. Yeni ayarla, herhangi bir hesap bir yayında veya hikâyelerde kimleri etiketlemek veya bahsetmek istediğini seçebiliyor. Eğer hiçbir hikâyede etiketlenmek istemiyorsanız Ayarlar üzerinden bu seçeneği 'Hiç Kimse' olarak işaretleyebileceksiniz.