20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Jeffrey: Türkiye'ye mühimmat verebiliriz

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey- Arşiv
ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey- Arşiv

Hatay'da incelemelerde bulunan ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Türkiye'ye mühimmat verebiliriz dediğini aktararak, Türk ordusunun insanlık felaketini engellemek için savaştığı vurguladı.

Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda sınırın sıfır noktasına gelen ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ''Türkiye'ye İdlib için mühimmat sağlamak istiyoruz'' dedi.

Esad rejiminin saldırılarından kaçanlara yapılan uluslararası yardımlarla ilgili bilgi almak üzere Hatay'a gelen ABD heyetinde, Craft ve Jeffrey'nin yanı sıra ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield bulunuyor.

Heyet, BM'nin yardımların dağıtımı için kullandığı lojistik merkezinden sonra Cilvegözü sınır kapısına geldi.

Beyaz Baretliler adıyla bilinen Sivil Savunma ekipleri üyesi birkaç kişiyle görüşen ABD heyeti, daha sonra sınırın Suriye tarafındaki Bab El Hava sınır kapısına ilerledi.

Sıfır noktasına geldikten sonra sınırı birkaç metre geçen Amerikalı yetkililer Craft, Jeffrey ve Satterfield, burada Beyaz Baretliler ile "Suriye'ye Hoş Geldiniz" yazılı tabelanın önünde fotoğraf çektirdi.

Jeffrey-Craft soruları cevapladı

Cilvegözü sınır kapısında incelemelerde bulunan Jeffrey ve Craft, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye ne gibi yardımların yapılacağı sorusuna yanıt veren Jeffrey, "Öncelikle Türk Ordusu bir insanlık felaketini engellemek için savaşıyorlar. Türkiye NATO'dan ve ABD'den yardım istedi. Türkiye ABD'nin en büyük savunma müşterilerinden biridir. Trump da destek vermişti buna."dedi.

Öte yandan Craft, ''Temmuz ayı öncesinde geçişler sağlanmalı ve insanı yardımların da sınırların açık tutulmasıyla birlikte devam etmesi gerekiyor. Temmuz ayında bunu BM ile de görüşeceğiz. Mevcut sınır kapılarının açık tutulması konusunda çalışmalarımız devam ediyor." açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilirMilli Savunma Bakanı Akar harekatını adını duyurdu: Bahar Kalkanı
İlginizi çekebilirAlman basınından Türkiye'ye övgü: 7 yıldır yapamadığımızı yaptılar

İLGİLİ HABERLER