Koronavirüs AB'yi harekete geçirdi: Suriye için acil ateşkes çağrısı

Arşiv
Arşiv

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs salgınını göz önünde bulundurarak Suriye'de acil ateşkes çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada ülkede koronavirüs nedeniyle çatışmanın sona erdirilmesi gerektiği ifade edildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İdlib'deki mevcut ateşkesin kırılgan olduğu değerlendirildi.

İdlib'deki ateşkesin korunması ve tüm ülkeye genişletilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, ülkede çatışmanın sona erdirilmesinin koronavirüs nedeniyle de gerekli olduğu ifade edildi.

Rejime tutukluları serbest bırakma talebi

Açıklamada, AB'nin Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in ateşkes çağrısını desteklediği belirtilirken, aynı zamanda Suriye rejiminden çok sayıda tutukluyu serbest bırakması talep edildi.

“Suriyeliler koronavirüse karşı savunmasız”

Pedersen, "Bugün, koronavirüsü bastırmak için gayretli bir çaba sağlanabilmesi adına Suriye'nin tamamında tam ve acil ateşkes çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullanmış, Suriyelilerin koronavirüse karşı savunmasız durumda olduğunu vurgulamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >