Kripto para yasasında sona gelindi: Yasaklanacak mı?

Arşiv
Arşiv

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim 'bu yasaklansın' gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok" diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto varlıklar için bir taslak çalışması yaptıklarını belirtti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre katıldığı televizyon programında konuşan Elvan, “Kripto para platformlarının denetlenmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli çalışmaları yürüttük. Bu konuda bir taslak çalışması yaptık. Vatandaşlarımızın da mutlaka ihtiyatlı, dikkatli olması gerekiyor, kendilerini, yaşamlarını, gelirlerini riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları lazım” ifadelerini kullandı. Yakın zamanda kripto varlıklarla ilgili Merkez Bankası’nın bir düzenleme yaptığını, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na da bu platformları denetleme yetkisi verdiklerini belirten Elvan, şunları söyledi:

"Dünyadaki uygulamaları da inceliyoruz"

“Kripto varlık çeşitlerinin tanımlanması, bu yasal düzenleme içerisinde ilk önce yapmamız gereken şey. Bunun dışında kripto varlıkla ilgili platformların yükümlülükleri neler olacak? Bu platformların müşterilere karşı sorumlulukları ne olacak? Bunların ortaya konması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yaptılar, bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de bu noktada adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamalar nelerdir, ne tür bir yapı var? Bu alanların tamamı, tüm dünyada çalışılan alanlar. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok.”

Kripto paralar ödemelerde kullanılamayacak

Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan ve 30 Nisan'da yürürlüğe girecek yönetmeliğine göre, kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak ve bu varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >