Mu varyantı BioNTech aşısına karşı ne kadar dirençli?

Arşiv
Arşiv

Japonya'da uzmanların yaptığı araştırma, COVID-19'un Mu varyantının aşılama yoluyla elde edilen koruyucu antikorlara karşı yüksek direnç gösterdiğini ortaya koydu. Varyantın Pfizer-BioNTech aşısı yoluyla üretilen antikorlara karşı 9.1 kat daha dirençli olduğu tespit edildi.

Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Doçent Kei Sato liderliğindeki grup, Mu varyantının özelliklerine sahip yapay bir virüs üreterek virüsün Pfizer-BioNTech aşısı yoluyla üretilen antikorlara duyarlılığını mercek altına aldı.

9.1 kat daha dirençli

Tıp dergisi The New England Journal of Medicine'de yayınlanan çalışmanın sonucuna göre, koronavirüsün Mu varyantının antikorlara karşı normal virüsten 9.1 kat daha dirençli olduğu tespit edildi. Farklı varyantların aşı etkinliğine olan etkisini tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan uzmanlar, yeni mutasyonlar hakkındaki verilerin uluslararası bilim camiası arasında paylaşılmasının da önemli olduğunun altını çizdi.

40'tan fazla ülkede görüldü

Daha bulaşıcı olduğu düşünülen Mu varyantı geçen Eylül ayında Dünya Sağlık Örgütü'nün izleme listesine eklenmiş, B.1.621 olarak da bilinen mutasyonun aşılara karşı daha dirençli olduğu şüphesi dünya kamuoyunda endişeye neden olmuştu.

Mu varyantının 40 üzerindeki ülkede görüldüğü kamuoyuna yansımıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >