Öğrenci işi profesyonel girişim: OthersApp

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu OthersApp, küçük veya büyük çaplı işlerini çeşitli sebeplerden dolayı başkalarına yaptırmak isteyen insanlarla, bu işleri yaparak ek gelir elde etmek isteyen öğrencileri birleştiren bir platform.

Her şey Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Gizem Kaya'nın kendi bölümünü sevmediğini fark etmesiyle başladı. Kurumsal firmalarda da çalışan Gizem, oraları da sevmediğini fark edince tesadüfen Türkiye Girişimcilik Vakfı'na başvurdu. Orada 'fellow' seçilmesiyle tüm hayatı değişmeye başladı.

Vakıfta kendi gibi girişimci olan arkadaşlarının başarılarından ve Girişimcilik Vakfı mütevelli heyetinin anlattığı hikayelerden ilham alan Gizem, 2016 Mart ayında insanların hayatlarındaki bir ihtiyaçtan yola çıkarak 'Others' fikrini hayata geçirdi. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2015 yılı “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen 'Others' projesi birikmiş ve acil işlerini başkalarına yaptırmak isteyen insanlarla, yetenekleriyle para kazanmak isteyen öğrencileri buluşturan muazzam bir platform.

Others'ın çalışma prensibi?

Others'da talep edilen görevleri ve fiyatları görüntüleyebilirken isterseniz siz de talep açabilirsiniz. Yapmak istediğiniz görevi seçebilir ya da oluşturduğunuz göreve gelen taleplerden istediğinizi kabul edebilirsiniz. Bunun dışında karşıdaki kişiyle randevulaşarak görevin tamamlanması için ayrıntılarını ve zamanını konuşabilirsiniz. Ayrıca tamamladığın görev ya da tamamlanan görevin hakkında deneyimlerini ve yorumlarını sosyal medyada paylaşabilirsin. OthersApp'te Haziran ayından itibaren yaklaşık 60'dan fazla görev başarıyla tamamlandı. Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İTÜ gibi çeşitli üniversitelerden öğrenciler Others üzerinden görev yapıyor, harçlıklarını çıkarıyorlar. Her geçen gün organik bir şekilde Others'ta görev yapan üniversite öğrenci sayısı artıyor. Öğrenciler arasında istikrarlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlamış durumda. Görev açan kullanıcılar arasında ise; beyaz yakalılar, startuplar, ebeveynler ve yine öğrenciler çoğunlukta.

Peki Neden Others?
Talep açanlar için avantajlarını sıralayacak olursak; zaman, uygun fiyat, hız ve güven. diyebiliriz. Elinde yapman gereken başka işler varken, en azından bir tanesinden kurtulmak için OthersApp'te talep açabilir, böylece zamandan tasarruf edebilirsin. Ek gelir kazanmak isteyen Üniversite öğrencileri senin işlerini piyasa şartlarına göre daha uygun fiyata yapacağından maddi anlamda da tasarruf edebilirsin.

Görev yapanlar açısından baktığımızda ise, OthersApp'in ilk olarak, ek gelir elde etme avantajını sağladığını söyleyebiliriz. Bunun dışında, burada diğer üniversite öğrencileriyle tanışabilir veya görevini yaptığın kişiyle iletişim kurarak sağlam network'ler elde edebilirsiniz.