Parler'i askıya alıp Telegram'a dokunmayan Apple'a dava açıldı

Arşiv
Arşiv

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre baskını sonrası sosyal medya hesapları askıya alınmış veya tamamen kapatılmıştı. Öte yandan Trump taraftarlarının organize olduğu iddia edilen mesajlaşma uygulaması Parler'in servisleri de geçici bir süre askıya alınmıştı. Telegram'ın aynı uygulamaya neden tabi tutulmadığı şikayeti üzerine ise Apple'a dava açıldı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kendi ülkesinde kafa karıştıran bir dava ile karşı karşıya. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde açılan dava, Apple'ın Parler isimli uygulamayı engellerken, Telegram'a neden hiçbir şey yapmadığı sorusundan kaynaklanıyor. Davanın, Telegram'a olan güveni sarsabileceği düşünülüyor.


Parler örneği verildi

Başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump, 6 Ocak'ta yaptığı açıklamalarla ülkeyi karıştırdı. Binlerce ABD'li, Trump'ın açıklamalarından sonra Kongre Binası'na yürüdü. İç savaş benzeri görüntülerin ortaya çıktığı olaylarda, hayatını kaybedenler de oldu.

Apple o günlerde, protestoların Parler isimli mobil uygulamadan organize edildiği iddiası üzerine bu uygulamayı App Store'dan kaldırdı.

Güvenli internet için kurulmuş bir koalisyon ise Apple'ın benzer bir adımı Telegram için de atması gerektiğini savunuyor.

"Telegram grupları tehlike saçıyor"

Mahkeme dosyalarına giren bilgilere göre Apple, Telegram'la ilgili bazı hassas bilgilere sahip.

Örneğin bazı Telegram grupları, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanılıyor. Üstelik Apple da bunu biliyor ancak hiçbir şey yapmıyor.

  • Apple'ın Telegram'a karşı kendi politikalarını görmezden geldiğini söyleyen koalisyon, teknoloji devinin Telegram'daki faaliyetlere izin vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara çanak tuttuğunu belirtiyor.

Kaynak: Webtekno