Putin'in 2036'ya kadar başkan olmasının önündeki engel kaldırılıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin - Arşiv
Rusya Devlet Başkanı Putin - Arşiv

Rusya Devlet Başkanı Putin'in iki dönemlik görev süresini sıfırlayan ve 2036'ya kadar başkan olmasının önünü açan yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Duma'da onaylandı. Tasarının üst meclisten de geçmesi bekleniyor.

Rusya'da Vladimir Putin'in devlet başkanlığı görevinde iki dönem daha kalmasını sağlayarak 2036'ya kadar ülke liderliğinin önünü açan yasa tasarısı meclisten geçti.


Euronews'te yer alan habere göre; Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma'da çarşamba günü onaylanan tasarı, Putin'in 2024'te mevcut görev süresi sona erdikten sonra devlet başkanlığı seçimlerinde tekrar aday olmasına izin veriyor.

Seçim yasa tasarısı ve anayasa değişikliğini içeren paketin parlamentonun üst kanadı tarafından onaylanması gerekiyor. Üst meclis söz konusu değişiklikleri mart ayı sonunda gözden geçirecek.

Tasarının büyük bir ihtimalle üst meclisten geçmesi ve son olarak Devlet Başkanı Putin tarafından da imzalanması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Putin'in ilki 2012'de başlayan ve 2024'te sona erecek iki dönemlik görev süresini sıfırlayan madde, anayasa değişikliği tasarısına dahil edilmiş ve 2020 Haziran sonunda halk oylamasına tabi tutulmuştu.