Rusya, ABD bankalarından tonlarca nakit para çekti

Arşiv
Arşiv

Rusya ile ABD arasında Ukrayna gerilimi devam ederken Rus bankaları, ABD’deki hesaplarından nakit para çekti. İddialara göre, Rusya’ya taşınan nakit miktarı 4 milyar 970 milyon doları buldu. Rus basını, özel bankaların yurtdışındaki varlıklarını teminat göstererek ABD Merkez Bankası’ndan bu tutarı sipariş ettiğini yazdı.

Rus Merkez Bankası istatistiklerine göre ülkeye bir uçak dolusu Amerikan Doları getirildi.

Batılı ülkelerin, uluslararası para transfer sistemi SWIFT’e erişimi engelleyeceği endişesiyle sadece geçen aralıkta Rusya’ya taşınan nakit miktarı 4 milyar 970 milyon doları buldu. Rus basını, özel bankaların yurtdışındaki varlıklarını teminat göstererek ABD Merkez Bankası’ndan bu tutarı sipariş ettiğini yazdı. Dövizin 100 dolarlık banknotlar şeklinde taşındığı düşünülürse, sevk edilen paranın toplam ağırlığı 50 ton olarak hesaplandı. Bu ağırlıkta bir yükün nakliyesi için dev bir kargo uçağına ihtiyaç var.

Kırım ilhak edilmeden de nakit stoklamışlar

Rus özel bankaları, 2014 yılında da Kırım’ın işgali sırasında benzer şekilde nakit stoklamış, o yılın mart-aralık döneminde ülkeye getirilen nakit miktarı 19 milyar dolar olmuştu.

Rusya, ABD müsteşarını sınır dışı etti

Öte yandan Batı ve Moskova arasında karşılık suçlamalar devam ediyor. ABD, Rusların gerçekte asker çekmediğini ve işgal tehdidinin sürdüğünü söylerken, Moskova iddiaları ‘isteri’ olarak niteleyerek “çekilmenin zaman aldığı” savunmasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, “İşgal ihtimali hâlâ oldukça yüksek. Bunun gelecek birkaç günde olacağını hissediyorum” dedi. Rusya lideri Putin’le bir kez daha konuşmak gibi bir planı olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın işgali haklı çıkarmak için Ukrayna’yı “sahte insansız hava aracı saldırısı” hatta “kimyasal saldırı”yla suçlayabileceğini belirtti. Blinken, Rusya’nın işgal hedefleri arasında başkent Kiev’in de bulunduğunu söyledi.

Bu arada Rusya, ABD’nin Moskova’daki büyükelçiliğinde görevli Müsteşar Bart Gorman’ı sınır dışı ettiğini duyurdu.

Sınırda sıcak çatışma yaşandı
Sınırda sıcak çatışma yaşandı

Sınırda çatışma yaşandı

Dün sahada tansiyon oldukça yükseldi. Rus basını, Ukrayna topçusunun Donbas’taki ayrılıkçılara ateş açtığını öne sürdü. Ukrayna ordusu ise Rusya destekli güçlerin Luhansk’ta bir anaokulunu top mermisi ile hedef aldığını açıkladı. Olayda iki sivil yaralandı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenski olayı “Rus provokasyonu” olarak nitelerken ateşkesi izlemekten sorumlu AGİT temas grubu, her iki tarafın da ihlallerde bulunduğunu bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >