Scooterlara yönelik yeni düzenlemenin detayları belli oldu

Arşiv
Arşiv

Scooter yönetmeliğinin detayları belli olmaya başladı. Hız sınırının 50 km/s olduğu yollarda kullanılamayacak scooterların hız limiti 18 km/s olarak belirlenecek. Scooterlar da trafik kurallarına tabi olacak.

Son dönemde bütün dünya şehirlerinde gittikçe kullanımı yaygınlaşan scooterlara Türkiye’de de ilgi gittikçe katlanıyor. Alternatif ulaşım aracı olarak çok sayıda vatandaşın tercih ettiği ve severek kullandığı bu scooterların yasal olarak belli bir tanımı olmadığı için kullanım şekli sıkıntılar oluşturabiliyordu.

Yönetmelikte son aşamaya gelindi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Bazı vatandaşlar bu araçların kaldırımlarda kullanılmasına ve rastgele park edilerek görüntü kirliliği oluşturmasına tepki gösteriyordu. Hürriyet'in haberine göre, Temmuz ayında gündeme gelen scooter yönetmeliğinde son aşamaya gelindi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kamu, üniversite ve sektör temsilcileri ile beraber çalışıp hazırladığı taslak metin ortaya çıktı. Diğer ilgili bakanlıkların da katılımı ise son halini alacak olan yönetmelik 2021’in başında yürürlüğe girecek.

Amaç çevreci ve sürdürülebilir bir anlayış

Hürriyet'ten Emre Eser'e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ana hedefimiz, küresel düzeyde rekabetçi akıllı ulaşım sistemleri kurmak. e-scooterlarla ilgili araç tanımlamalarının yapılması, yetki belgesi ve şartlarının belirlenmesi, araçların kullanım şartlarının tespit edilmesi, veri güvenliğinin sağlanması, yükümlülük ve hakların belirlenmesi gerekiyor. Ancak bunlarla daha sürdürülebilir ve çevreci bir anlayışla hareket edebiliriz" dedi.

UKOME'ler aktif rol oynayacak

Yönetmelikle birlikte belediyelere daha fazla iş düştüğünü söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Biz bakanlık olarak bu konuda bir çerçeve çiziyoruz. Burada en çok merak edilen konuların başında bu araçların hangi yolu kullanacağı, nereye park edileceği ve bir sorun yaşandığında vatandaşı çözüm için kime gideceği geliyor. Biz de bunların üzerinde durduk. Süreç hala işliyor. Özellikle UKOME’ler scooterlar konusunda daha aktif rol oynayacak. Şirketler belediyelerden yetki belgesi alacak. Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç tanımlaması yapılacak. Bir kaza ya kural ihlali durumunda bunlara göre değerlendirmede bulunulacak" diye konuştu.

Düzenlemelerde ne var?

 • 1- Araç tanımlaması ile trafiğe çıkacak olan scooterlar, plaka gibi bir kimlik bilgisi taşıyacak.
 • 2- Kiralık araçlarda olduğu gibi bu scooterı kiralayan kişi kiralama boyunca yapılan ihlallerden ve kural hatalarından sorumlu olacak.
 • 3- Scooterlar yönetmelikte 'e-skuter' olarak yer alacak.
 • 4- Bakanlıktan lisans, belediyeden yetki belgesi alacak.
 • 5- Scooterların azami hız sınırı 18 km/s olacak
 • 6- Hız sınırı 50 km/s üzerinde olan yollarda scooter kullanılamayacak.
 • 7- 16-18 yaş aralığındakilerden M ve A1 yani motosiklet ya da mobil ehliyeti istenecek.
 • 8- Kara yolları trafik kanunda tanımlanacak. Trafik cezası kesilebilecek.
 • 9- İki kişi scooterı kullanamayacak. Çanta harici eşya taşınamayacak.
 • 10- Yayaları ve engellileri tehlikeye sokmayacak. Kask gibi güvenlik aksesuarları teşvik edilecek.
 • 11- Scooterların kiralanması konusunda kullanılan sunucular Türkiye’de bulunacak.
 • 12- Yaya yolundan değil bisiklet gibi araç yolunun sağından gidebilecek.
 • 13- Sadece belirlenen bölgelerde kullanılabilecek. Yazılım her yola ya da bölgeye girilmesine müsaade etmeyecek.
 • 14- Rastgele direklere ve kaldırımlara bırakılamayacak. Uygun park alanları belirlenecek.
 • 15- Üniversite kampüslerinde kurallar daha serbest olacak.

TCDD'den e-scooter hizmeti

Özel sektördeki bu hareketliliğin ardından devlet de scooterlar konusunda ilk resmi adımını atmaya hazırlanıyor. Çuf Çuf markası ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde vatandaşlara e-scooter hizmeti verileceğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Çok yakında tren garlarında bu hizmete başlayacağız" dedi.

Şirketlere de düzenleme getirilecek

Scooterların bir ilde hizmet vermesi ise belli şartlara ve yeterliliklere bağlanıyor. Buna göre şirketlerden 500 bin lira sermaye ve en az 2 bin scooter bulundurma şartı aranacak.

Şirketlerde yerlilik vurgusu

Ancak yerlilik oranı yüksek olan firmalarda bu bin adet olarak uygulanacak. Firmalar çağrı merkezi hizmeti sunacak ve sunucuları Türkiye’de barındıracak.

Rakamlar kullanım oranının yüksekliğine işaret ediyor

Dünyada paylaşımlı e-scooter sayısı: 800 bin

Türkiye’de paylaşımlı e-scooter sayısı: 35 bin

Türkiye’de e-scooterla yapılan yolculuk sayısı: 10 milyon

Türkiye’de e-scooter ile katedilen mesafe: 15 milyon km

Türkiye’deki kullanıcı sayısı: 3 milyon

Türkiye’de yolculuk başına yapılan ortalama kilometre: 1,5 km

Türkiye’de kullanılan iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Yalova, Hatay, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla, Kahramanmaraş, Kocaeli.

Kaynak: Hürriyet