Şehir kalıntısında savaş: Gecekondulular arkeologları ölümle tehdit ediyor

Caral arkeolojik bölgesi - Arşiv
Caral arkeolojik bölgesi - Arşiv

Peru'da Amerika kıtasının en eski şehrinin kalıntıları getto-bilim insanları savaşına sahne oluyor. Bölgede yaşayan gecekondulular bölgede çalışan arkeologları ölümle tehdit ediyor. Şikayetler sonucu polis bölgede devriye gezmeye başladı ancak işgalcilerin oradan çıkarılması veya cezalandırılması için hiçbir uygulama yürürlüğe konmadı. Arkeolog Ruth Shady, "Mirasımızın korunmasını görev edinmiş yetkili bir merci yokmuş gibi hissediyorum" açıklamasını yaptı.

Amerika’daki en eski şehrin kalıntıları, gecekondu işgali altında.

Arkeolog Ruth Shady - Arşiv
Arkeolog Ruth Shady - Arşiv

Gecekonducular, 5 bin yıllık medeniyeti keşfeden ünlü Perulu arkeolog Ruth Shady'ye ölüm tehditlerinde bulunuyor.

Peru’da COVID-19 salgını zirve yapmışken, arkeolojik sit alanında çalışanlar, telefonlarından tehdit içerikli mesajlar ve çağrılar almaya başladı. Tehditler Caral arkeolojik bölgesinin işgal edildiğine dair ihbarların polise ve savcıya ulaşmasının ardından geldi.

73 yaşındaki Shady, "Kazı alanıyla ilgilenen avukatı aradılar ve beni korumaya devam ederse onu da benimle birlikte öldüreceklerini ve yerin 5 metre altına gömeceklerini söylediler" diye konuştu.

Sonra bir uyarı olarak köpeğimizi öldürdüler. Onu zehirlediler, sanki size de bu olacak, bakın, diyorlardı.

Shady, daha önce de göğsünden vuruldu

Öte yandan bu, Shady’nin tehdit edildiği veya saldırıya uğradığı ilk olay değil. Arkeolog, 2003’te, UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan, 626 hektarlık arkeoloji kompleksine düzenlenen saldırıda göğsünden vurulmuştu.

Antik şehrin pandemi sırasında 9 kez işgal edilmesinin ardından Shady ve ekibi, yetkililerden defalarca yardım istemişti. Shady, hislerini şöyle paylaştı:

Mirasımızın korunmasını görev edinmiş yetkili bir merci yokmuş gibi hissediyorum. Bu büyük bir endişe kaynağı.

Temmuz ayında, ağır makinelerle alanı işgal eden gecekondular, kerpiç duvarları yıkmış ve polis tarafından durdurulmadan öne eski seramiklerle birlikte mumyaların bulunduğu tahrip etmişti.

Önlemler yeterli değil

Independent Türkçe'nin haberine göre Shady'nin çabaları sonucunda, bir polis arabası arkeolojik alanda gece gündüz devriye gezmeye başladı ancak işgalcileri cezalandırmak veya alandan çıkarmak için hiçbir şey yapılmadı.

Bölge kime ait?

Gecekonducuların tek bir geniş aileye mensup oldukları düşünülüyor. Aile söz konusu toprakların kendilerine 1970'lerde yapılan toprak reformu sırasında verildiğini iddia ediyor.

Shady ise bu iddiayı reddediyor:

Tek bir tapuları yok. Arazinin sahibi Peru devletidir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >