Seyahat kısıtlaması kalktı: İran komşu ülkelere kapılarını açtı

İran seyahat kısıtlaması
İran seyahat kısıtlaması

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi'nin yaptığı açıklamaya göre, tedbirler kapsamında uygulanan seyahat kısıtlaması komşu ülkelere uygulanmayacak. PCR testi negatif çıkması durumunda kişilerin ülkeye giriş kısıtlaması bulunmuyor. Bakan Vahidi, omicron varyantının yaygınlaştığı Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine seyahat kısıtlamasının devam ettiğini açıkladı.

Yarı resmi İran Öğrenci Haber Ajansına (ISNA) göre, geçtiğimiz aralık ayında tedbirler kapsamında tüm kara sınırlarını kapatan İran'dan açıklama geldi. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Koronayla Ulusal Mücadele Karargahı toplantısının oturum aralarında basına açıklamada bulundu.

PCR testi isteniyor

Kovid-19'un Omicron varyantına karşı alınan önlemler kapsamında komşu ülkelere yönelik uygulanan seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını aktaran Vahidi, "Komşu ülkelerle kısıtlamalar önceki durumuna geri döndü. PCR testleri negatif olan kişiler ülkeye girebilir." dedi.

Ülkelere göre kısıtlamalar eklenebilir

İranlı Bakan, bununla birlikte Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine yönelik seyahat kısıtlamalarının ise halen yürürlükte olduğunu belirterek, "Diğer ülkelerle ilgili kısıtlamaların da kaldırılması düşünülüyor. Omicron varyantının yaygınlaştığı ülkelere ise yeni kısıtlamalar eklenebilir." ifadelerini kullandı.

İran, 25 Aralık 2021'de Kovid-19'un Omicron varyantına karşı alınan önlemler kapsamında tüm kara sınır kapılarını kapatma kararı almıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >