Sigara içenlere koronavirüs uyarısı: 14 kat fazla risk taşıyor

Arşiv
Arşiv

Dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını nedeniyle sigara içenlerin ve kronik hastalığı olanların daha fazla risk altında olduğu ortaya çıktı. Sağlık uzmanları, sigara içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının 14 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya alarma geçti. Türkiye’de ise son olarak 18 koronavirüs görülürken, sağlık açısından büyük tehdit oluşturan sigara, koronavirüs salgınında da ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Sağlık uzmanları, sigara içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının 14 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Akciğerde hasar gelişiyor

Koronavirüsün solunum yollarını etkileyen bir hastalık olduğu dikkate alınınca, ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği gelişiyor. Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişiyor ve hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesine neden oluyor. Sigarayı azaltmak ise bu riski azaltmıyor. Bilimsel çalışmalar sigara bırakma ne kadar erken gerçekleşirse, sigarayla ilişkili hastalık riskinin de o kadar azaldığı görülüyor.

  • Yeşilay ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigaranın son verilmesi gerektiğini belirtmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >