Sosyal medyadan koronavirüs korkusu yayan 29 kişi için işlem başlatıldı

Sosyal medyada asılsız koronavirüs paylaşımı yapan 29 kullanıcı tespit edildi
Sosyal medyada asılsız koronavirüs paylaşımı yapan 29 kullanıcı tespit edildi

Koronavirüsün Türkiye’de bir kişiye bulaştığının açıklanmasının ardından sosyal medyada da bir hareketlenme oldu. Kamuoyunu endişeye düşürme amacıyla paylaşımlar yapan 29 kullanıcı ilgili birimlere bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan koronavirüs ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatıldı.

Sosyal medyada gerçek dışı paylaşımlar yapıyorlar

Çalışma kapsamında, Türkiye’de koronavirüs salgınının görüldüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli ve yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı yönünde gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları da kullanılarak sosyal medyada kamuoyunu endişeye düşürme, toplumu korku ve paniğe sevk etme, yetkili ve sorumlu kuruluşları ve kişileri hedef gösterme amaçlı paylaşımlar yapıldığı belirlendi.

29 kullanıcı tespit edildi

Siber polislerce, söz konusu paylaşımları yaptığı belirlenen 29 kullanıcı tespit edildi.

Bu kişilere ait bilgiler, gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili birimlere bildirildi.

“Sosyal medyadaki asılsız paylaşımlara itibar etmeyin”

Emniyet yetkilileri, vatandaşlardan konuyla ilgili sadece resmi yetkililerin açıklamalarını dikkate almalarını ve sosyal medyadaki bu tarz asılsız paylaşımlara itibar etmemelerini istedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >