İran'dan 'koronavirüs ilacını bulduk' iddiası: '3 haftaya piyasaya sürebiliriz'

Arşiv
Arşiv

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Cihanpur koronavirüs ilacını bulmuş olabileceklerini iddia etti. Cihanpur ilacın uygulandığı hastalarda iyileşme görüldüğüne dikkati çekti, bu alanda araştırmaların devam ettiğini söyledi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına yönelik geliştirilen bir ilacın kısmen iyileştirme sağladığını, bu alanda araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Independent'ın haberine göre ilacın enjekte edilen bazı hastalarda 24 saat içerisinde olumlu etki gösterdiğini söyleyen Cihanpur, kesin değerlendirme yapmak için erken olduğunu ifade etti.

Sözcü, ilacın enjekte edildiği bir hastanın akciğerinde iyileşme gözlemlendiğini, ancak hastanın henüz taburcu edilemediğini sözlerine ekledi.

Bakanlık sözcüsü, kesin tedavi saptanırsa ilacın üç hafta içerisinde piyasaya sürülebileceğini kaydetti.

Bu arada İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin koronavirüse karşı mücadeleye devam ettiğini söylerken, İranlılara ülke içinde seyahat etmeme uyarısında bulundu.

  • Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından neredeyse ülkenin tamamına yayılmıştı. Ülkede koronavirüse yakalananların sayısı 8 bini aşarken can kaybı 291'e yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulan 2 bin 731 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.
  • İran'da Kovid-19 teşhisi konulan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani de iyileşerek taburcu edilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >