Alarm etkisi yaratan içecek ve yiyecekler!

​Alarm etkisi yaratan içecek ve yiyecekler!
​Alarm etkisi yaratan içecek ve yiyecekler!

Bazen ne kadar uyursanız uyuyun uykunuzu alamadığınız günler olur. Böyle günlerde tüm gün boyunca devam eden uyku hali yaşam kalitemizi etkileyip tüm günümüzün kötü geçmesinde etkili oluyor. İşte böyle günlerde yemeniz ve içmeniz gereken gıdaları liste haline getirdik. Hadi gelin alarm etkisi yapacak yiyecek ve içeceklere bir bakalım.

Kahve

Konumuz uyku açma olur da ilk sırayı kahveye vermezsek ayıp ederiz. Sabah uyandığınızda kendinizi uykulu hissediyorsanız bir fincanla kendinize gelebilirsiniz.

Elma

İçerisinde yer alan şeker oranı sayesinde kan şekerini dengeleyerek uyku açmaya yardımcı olan elma, özellikle uzun yolda yemeniz gereken meyvelerden biri. Vücuda enerji vermesiyle de bilinen bu meyve, gün boyu daha dinç olmanıza yardımcı oluyor.

Siyah çay

Hepimizin severek tükettiği içecekler arasında yer alan siyah çay, uyku açmak istediğinizde tüketmeniz gereken içeceklerden. İçerisinde kafein yer alan bu içecek dem oranına göre uyku açıyor.

Portakal

C vitamini deposu olan portakal, uyku açmak için yemeniz gereken gıdalar arasında. Beden ve zihin canlılığına iyi gelen bu meyve, gün içerisinde daha enerjik olmanızı sağlıyor.

Baharat ve acı

Her ne kadar kulağa şaşırtıcı gelse de acılı baharatlı ürünler uyku açmaya yardım ediyor. Gün içerisinde uykunuz gelirse ve mideniz hassas değilse acılı baharatlı gıdalar yiyerek kolayca kendinizi dinç hissedebilirsiniz.

Limonata

Antioksidan özelliğe sahip olan limon, enerji veriyor. Yazın ferahlamak için içtiğimiz limonata, sadece ferahlatmakla kalmıyor aynı zamanda uyku kaçırıyor.