Çilekli pasta yerken iki kere düşünün!

Çilekli pasta yerken iki kere düşünün!
Çilekli pasta yerken iki kere düşünün!

Çilek sevmeyen var mı? Diye sorsak herhalde kimse "ben" diye yanıtlamayacaktır. Peki hepimizin bu kadar çok sevdiği yiyeceğin aslında dünyanın en kirli gıdalardan biri olduğunu söylesek cevabınız hala aynı olacak mı? "Nasıl dünyanın en kirli gıdalarından biri olabilir Lokmacığım?" dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin anlatalım.

Amerika'da sebze ve meyveler üzerinde her yıl yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en kirli gıdaları tespit ediliyor. Bu listede kendi yerini her yıl koruyabilen gıda ise çilek. Çünkü çileğin içerisinde tarım ilacı ve mikrobiyolojik kalıntılar bulunuyor. Hatta bu kalıntılar o kadar fazla ki listede birinciliği tek başına çilek göğüslüyor.

20 farklı pestisit kalıntısı bulunan çilekte en zararlı kalıntı ise chlorpyfirfos ve dichlorvous maddeleri. Ancak sevindirici bir haberimiz var bu iki madde Türkiye'de yasaklandı. Tabi her ne kadar bu iki madde yasaklanmış olsa da çilekte bulunan pestisitlerin giderilmesi çok zor. O yüzden yemeden önce karbonatlı suda bekletmeniz gerekiyor. Bu sebeple dışarıda yediğiniz çilekli pastalar ya da çilekli içeceklerin ne kadar temizlendiği ise soru işareti olarak kalıyor.