Dünyaca ünlü şeflerden 7 imza yemek

İstanbul'da da restoranı bulunan dünyaca ünlü şef Jaime Oliver.
İstanbul'da da restoranı bulunan dünyaca ünlü şef Jaime Oliver.

Yemek programlarından, kitaplardan duyarız hep bu kelimeyi: imza yemek... Yemekler de tıpkı yazarların imzasını taşıyan kitaplar gibidir. Şefleriyle özdeşleşir ve markalaşır. Juan Mari Arzak'dan, Andoni Aduriz'e kadar dünyaca ünlü şeflerin imzasını taşıyan 7 yemeği sizin için derledik.

Yemeklerin lezzetinin yanı sıra görsel sunumları da ayrı bir önem taşır. Dünyaca ünlü şeflerin imzasını attığı meşhur yemeklere mutlaka göz atın.

Bakalım, siz en çok hangi şefin spesiyalini beğeneceksiniz?

1. Massimo Bottura / Spagetti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Üç michelin yıldızlı Osteria Francescana’da çalışan İtalyan şef, kariyerine avukat olarak başlamış ancak yemeğe duyduğu ilgi nedeniyle çalışmalarına ara verip şefliğe yönelmiş. Bottura’nın imzası olarak sayılabilecek yemek ise: ragu ve cetarese soslu spagetti.
1. Massimo Bottura / Spagetti Üç michelin yıldızlı Osteria Francescana’da çalışan İtalyan şef, kariyerine avukat olarak başlamış ancak yemeğe duyduğu ilgi nedeniyle çalışmalarına ara verip şefliğe yönelmiş. Bottura’nın imzası olarak sayılabilecek yemek ise: ragu ve cetarese soslu spagetti.
2. Joan Roca / Veal Tartar

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Kardeşi ile birlikte çalıştığı Restaurant bras'ya 3 adet michelin yıldızı kazandırmış. Kendisinin özel bıçak tasarımları da. Michel Bras'nın imza yemeği ise: kızarmış ekmekli mantar çorbası
2. Joan Roca / Veal Tartar Kardeşi ile birlikte çalıştığı Restaurant bras'ya 3 adet michelin yıldızı kazandırmış. Kendisinin özel bıçak tasarımları da. Michel Bras'nın imza yemeği ise: kızarmış ekmekli mantar çorbası
3. Grant Achatz / Pretzel

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  28 ödülü ile dünyanın en iyi şefleri arasına giren Amerikalı Grant Achatz'ın özellikle bir şefin asla başına gelmesini istemediği bir hastalık atlattı: dil kanseri. hastalığının başında dişindeki beyaz lekeyi doktoruna sorduğunda "gece uyurken dilini ısırmışsındır" cevabını aldıktan sonra dilindeki beyaz lekenin büyüklüğü zamanla artmaya devam etmiş ve sonunda dil kanseri teşhisi konmuş. yaptığı leziz yemeklerin hiçbir tadınını alamamış ve sonunda doktoru dilinin kesilip vücudun başka bir uzvundan parça alınarak dil ömrünün iki sene daha uzatılabileceğini söylemiş. Achatz ise tad almadan yaşamanın boşa olduğunu söyleyerek özel tedavi yöntemlerine başlamış ve sonunda yavaş yavaş tat alma duyusuna yeniden kavuşmuş ve ilk tadına vardığı şey şeker tadıymış. Grant Achatz'ın dünya mutfağına sunduğu imza yemeği ise: Alman usülü pretzeller.
3. Grant Achatz / Pretzel 28 ödülü ile dünyanın en iyi şefleri arasına giren Amerikalı Grant Achatz'ın özellikle bir şefin asla başına gelmesini istemediği bir hastalık atlattı: dil kanseri. hastalığının başında dişindeki beyaz lekeyi doktoruna sorduğunda "gece uyurken dilini ısırmışsındır" cevabını aldıktan sonra dilindeki beyaz lekenin büyüklüğü zamanla artmaya devam etmiş ve sonunda dil kanseri teşhisi konmuş. yaptığı leziz yemeklerin hiçbir tadınını alamamış ve sonunda doktoru dilinin kesilip vücudun başka bir uzvundan parça alınarak dil ömrünün iki sene daha uzatılabileceğini söylemiş. Achatz ise tad almadan yaşamanın boşa olduğunu söyleyerek özel tedavi yöntemlerine başlamış ve sonunda yavaş yavaş tat alma duyusuna yeniden kavuşmuş ve ilk tadına vardığı şey şeker tadıymış. Grant Achatz'ın dünya mutfağına sunduğu imza yemeği ise: Alman usülü pretzeller.
4. Andoni Aduriz / Çikolata baloncukları

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Andoni Aduriz San Sebastian, Ramón Roteta, Hilario Arbelaitz, jean louis neichel, juan mari arzak gibi dünyaca ünlü şeflerle vakit geçirip onlardan öğrenme fırsatı bulan ispanyol şef andoni aduriz, uluslararası gastronomi yayınlarında “son zamanların en iyi gastronomi fenomeni” olarak adlandırılmış. Aduriz’in imza tatlısı ise: çikolata baloncukları.
4. Andoni Aduriz / Çikolata baloncukları Andoni Aduriz San Sebastian, Ramón Roteta, Hilario Arbelaitz, jean louis neichel, juan mari arzak gibi dünyaca ünlü şeflerle vakit geçirip onlardan öğrenme fırsatı bulan ispanyol şef andoni aduriz, uluslararası gastronomi yayınlarında “son zamanların en iyi gastronomi fenomeni” olarak adlandırılmış. Aduriz’in imza tatlısı ise: çikolata baloncukları.
5. Jose Andres / Ton Balığı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Küçük porsiyon yemek konseptini Amerika ile tanıştıran şef olarak da bilinen İspanyol amerikan Jose Andres; 8 ödül, 11 restoranın sahibi. Harvard Üniversitesi’nde Ferran Adria ile mutfak fiziği dersi veren andres, modern ve geleneksel ispanyol mutfağının öncülerinden. Andres’nin imza yemeği: piquillo biberli ve ton balığı.
5. Jose Andres / Ton Balığı Küçük porsiyon yemek konseptini Amerika ile tanıştıran şef olarak da bilinen İspanyol amerikan Jose Andres; 8 ödül, 11 restoranın sahibi. Harvard Üniversitesi’nde Ferran Adria ile mutfak fiziği dersi veren andres, modern ve geleneksel ispanyol mutfağının öncülerinden. Andres’nin imza yemeği: piquillo biberli ve ton balığı.
6. Juan Mari Arzak / Berlam Balığı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Çocukluğunun büyük bir bölümünü büyükbabasının restoranında geçiren Arzak, evrensel bask ve 3 Michelin yıldızının sahibi. Arzak’ın kendi imzası olan yemek ise: çıtır sarımsaklı berlam balığı.
6. Juan Mari Arzak / Berlam Balığı Çocukluğunun büyük bir bölümünü büyükbabasının restoranında geçiren Arzak, evrensel bask ve 3 Michelin yıldızının sahibi. Arzak’ın kendi imzası olan yemek ise: çıtır sarımsaklı berlam balığı.
7. Anthony Bourdain / Etli fasülye türlü

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Amerikalı Anthony Bourdain, dünyayı dolaşarak farklı lezzetleri bulmak için yola çıktı. 13 farklı ödül ile şefliğini de tescilleten Bourdain, 7 kitap ile okurlarına tarif verip, gezdiği yerleri de anlattı.
7. Anthony Bourdain / Etli fasülye türlü Amerikalı Anthony Bourdain, dünyayı dolaşarak farklı lezzetleri bulmak için yola çıktı. 13 farklı ödül ile şefliğini de tescilleten Bourdain, 7 kitap ile okurlarına tarif verip, gezdiği yerleri de anlattı.