Dünyaca ünlü şeflerden 7 imza yemek

Dünyaca ünlü şeflerden 7 imza yemek

Yemek programlarından, kitaplardan duyarız hep bu kelimeyi: imza yemek... Yemekler de tıpkı yazarların imzasını taşıyan kitaplar gibidir. Şefleriyle özdeşleşir ve markalaşır. Juan Mari Arzak'dan, Andoni Aduriz'e kadar dünyaca ünlü şeflerin imzasını taşıyan 7 yemeği sizin için derledik.

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Dünyaca ünlü şeflerden 7 imza yemek
İstanbul'da da restoranı bulunan dünyaca ünlü şef Jaime Oliver.
Yemek programlarından, kitaplardan duyarız hep bu kelimeyi: imza yemek... Yemekler de tıpkı yazarların imzasını taşıyan kitaplar gibidir. Şefleriyle özdeşleşir ve markalaşır. Juan Mari Arzak'dan, Andoni Aduriz'e kadar dünyaca ünlü şeflerin imzasını taşıyan 7 yemeği sizin için derledik.
BEĞEN

Yemeklerin lezzetinin yanı sıra görsel sunumları da ayrı bir önem taşır. Dünyaca ünlü şeflerin imzasını attığı meşhur yemeklere mutlaka göz atın.

Bakalım, siz en çok hangi şefin spesiyalini beğeneceksiniz?

0. 7. Anthony Bourdain / Etli fasülye türlü
7. Anthony Bourdain / Etli fasülye türlü

Amerikalı Anthony Bourdain, dünyayı dolaşarak farklı lezzetleri bulmak için yola çıktı. 13 farklı ödül ile şefliğini de tescilleten Bourdain, 7 kitap ile okurlarına tarif verip, gezdiği yerleri de anlattı.

0. 6. Juan Mari Arzak / Berlam Balığı
6. Juan Mari Arzak / Berlam Balığı

Çocukluğunun büyük bir bölümünü büyükbabasının restoranında geçiren Arzak, evrensel bask ve 3 Michelin yıldızının sahibi. Arzak’ın kendi imzası olan yemek ise: çıtır sarımsaklı berlam balığı.

0. 5. Jose Andres / Ton Balığı
5. Jose Andres / Ton Balığı

Küçük porsiyon yemek konseptini Amerika ile tanıştıran şef olarak da bilinen İspanyol amerikan Jose Andres; 8 ödül, 11 restoranın sahibi. Harvard Üniversitesi’nde Ferran Adria ile mutfak fiziği dersi veren andres, modern ve geleneksel ispanyol mutfağının öncülerinden. Andres’nin imza yemeği: piquillo biberli ve ton balığı.

0. 4. Andoni Aduriz / Çikolata baloncukları
4. Andoni Aduriz / Çikolata baloncukları
Andoni Aduriz San Sebastian, Ramón Roteta, Hilario Arbelaitz, jean louis neichel, juan mari arzak gibi dünyaca ünlü şeflerle vakit geçirip onlardan öğrenme fırsatı bulan ispanyol şef andoni aduriz, uluslararası gastronomi yayınlarında “son zamanların en iyi gastronomi fenomeni” olarak adlandırılmış. Aduriz’in imza tatlısı ise: çikolata baloncukları.
0. 3. Grant Achatz / Pretzel
3. Grant Achatz / Pretzel

28 ödülü ile dünyanın en iyi şefleri arasına giren Amerikalı Grant Achatz'ın özellikle bir şefin asla başına gelmesini istemediği bir hastalık atlattı: dil kanseri. hastalığının başında dişindeki beyaz lekeyi doktoruna sorduğunda "gece uyurken dilini ısırmışsındır" cevabını aldıktan sonra dilindeki beyaz lekenin büyüklüğü zamanla artmaya devam etmiş ve sonunda dil kanseri teşhisi konmuş. yaptığı leziz yemeklerin hiçbir tadınını alamamış ve sonunda doktoru dilinin kesilip vücudun başka bir uzvundan parça alınarak dil ömrünün iki sene daha uzatılabileceğini söylemiş. Achatz ise tad almadan yaşamanın boşa olduğunu söyleyerek özel tedavi yöntemlerine başlamış ve sonunda yavaş yavaş tat alma duyusuna yeniden kavuşmuş ve ilk tadına vardığı şey şeker tadıymış. Grant Achatz'ın dünya mutfağına sunduğu imza yemeği ise: Alman usülü pretzeller.

0. 2. Joan Roca / Veal Tartar
2. Joan Roca / Veal Tartar

Kardeşi ile birlikte çalıştığı Restaurant bras'ya 3 adet michelin yıldızı kazandırmış. Kendisinin özel bıçak tasarımları da. Michel Bras'nın imza yemeği ise: kızarmış ekmekli mantar çorbası

0. 1. Massimo Bottura / Spagetti
1. Massimo Bottura / Spagetti

Üç michelin yıldızlı Osteria Francescana’da çalışan İtalyan şef, kariyerine avukat olarak başlamış ancak yemeğe duyduğu ilgi nedeniyle çalışmalarına ara verip şefliğe yönelmiş. Bottura’nın imzası olarak sayılabilecek yemek ise: ragu ve cetarese soslu spagetti.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anasayfa Mutfağa Giriş Ara Tarif Defteri Alış Listesi