French presste mükemmel filtre kahve için 5 öneri

French presste kahve
French presste kahve

Popülerliği gün geçtikçe artan 3. Nesil kahveciler sayesinde daha sık karşılaşmaya başladığımız filtre kahvenin, birçok kişinin hayatında büyük bir yer edindiğini söyleyebiliriz. Her gün dışarıdan kahve almaya vakti olmayan veya kahvesini yanında taşımak isteyenler için barista gibi kahve demlemenin püf noktalarını yazımızda derledik.

Kahve çekirdekleri çok ince olmamalı

French press üzerindeki filtre, kahve telvesini yakalamak ve fincanınıza sızmasını önlemek için tasarlanmıştır. Ancak filtre diğer yöntemlerde olduğu kadar ince değildir. İdeal bir French press kahve için kahveniz iri -yaklaşık deniz tuzu büyüklüğünde- olmalıdır. Bu, kahvenin düzgün bir şekilde demlenmesini sağlar ve telvenin fincanınıza gelmesini önler.

Suyun sıcaklığı çok yüksek olmamalı

Son araştırmalar, suyu tamamen kaynatmanın filtre kahve için pek istenmeyen bir durum olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kahveyi demlemek için en uygun sıcaklık olan 95C’yi bir termometre ile ölçebilirsiniz. Eğer termometreniz yoksa, su tamamen kaynadıktan 1-2 dakika sonra dökerseniz kahveyi yakmamış olursunuz.

Kahve - su oranına dikkat etmelisiniz

Gerçekçi olmak gerekirse, sabahları kimsenin ölçüyle uğraşmak istemediğini biliyoruz. Ama yine de ortalama bir oran bilgisine sahip olmak iyi bir kahve için önemli bir adımdır. Önerilen oran, 1 ölçü kahveye 12 ölçü su şeklindedir. Tabii ki bu oranı istediğiniz sertlik derecesi ve damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kahveyi gerekenden uzun süre demlemek

French pressteki kahveyi demlenmesi için uzun süre tezgahta bırakırsanız, muhtemelen acı bir kahveyle karşılaşacaksınız. Telvenin sıcak su ile dört dakika boyunca demlenmesi, iyi bir fincan kahve için yeterli olacaktır.

French presste kahve bırakmak

French pressi sonuna kadar bastırdıktan sonra kahvenin tamamını boşaltmalısınız. Aksi takdirde, içinde kalan kahve demlenmeye devam edecek ve acımsı bir tada sahip olacaktır. Kalan kahveyi daha sonra içmek istiyorsanız french presste bırakmak yerine ayrı bir bardağa aktarmanız tat açısından büyük fark yaratacaktır.