Hamurunuz bir türlü mayalanmıyorsa sebebi bunlar olabilir!

Hamur mayası
Hamur mayası

Bazı sabahlar hevesle kalkıp poğaça yapmaya koyulmak isteriz. Hamurumuzu mayalarız 1-2 saat geçer ancak bir bakmışız ki hamur mayalanmamış. Hüsran... Mayanın milyonlarca bakteri barındırdığını ve aslında canlı olduğunu düşünürsek ona karşı yaptığımız en küçük bir şey bile çok etkili. İster ekmek yapın isterseniz de poğaça mayanız istediğiniz gibi olmuyorsa yazımızın devamını okuyun!

Hangi tarife hangi maya?

Bu ayrımı yapmak önemli. Evet mayalar temel olarak aynı ancak bazı mayalar bazı tariflerle çok daha iyi etkileşime giriyor. Yaş maya kullanılan bir tarif için evinizde yaş maya yoksa kuru maya varsa elbette kullanabilirsiniz ancak çörek gibi kıyır kıyır olmasını istediğiniz tarifleriniz için yaş maya çok daha uygun bir tercih.

Gelelim hamurunuzun en iyi şekilde mayalanması için tavsiyelerimize:

Malzemelerinizin sıcaklığı

Yumurta, süt, yoğurt, hatta un... Bütün malzemelerinizin oda ısısında olması çok önemli. Eğer dolaptan çıkardığınız gibi hamurunuzu yoğurursanız muhtemelen mayalanmayacaktır. Çünkü mayanızın aktif hale gelebilmesi için uygun ortam koşulları ve uygun ısı sağlanmalı. Peki kış aylarında ne yapacağız? Kış aylarında bazen maya için oda ısısı da yeterli olmayabiliyor. Böyle durumlarda sütünüzü ocakta çok çok az ısıtabilir ve mayanızı bunun içine atıp aktif hale gelmesini bekleyebilirsiniz.

Tuzun hamura eklenme aşaması

Tuz, mayalanmayı engelleyen bir faktör. Eğer tuzunuzu hamurunuzun ilk yoğurma aşamasında eklerseniz hamurunuzun mayalanmama olasılığı yüksek olabilir. Şeker ise tuzun aksine mayalanmayı hızlandırır bu sebeple hamurunuzu yoğurmaya başlamadan önce ılık su ya da süt, şeker ve mayanızı önce 5 dakika birleştirin. Eğer tarifiniz şekerli bir tarif değilse bile 1 çay ya da 1 tatlı kaşığı şeker ilave edebilirsiniz. Daha sonra diğer malzemelerinizi ekleyin. Farkı göreceksiniz.

İkinci yoğurma ve tepsi mayası

Bu her iki yöntem de hamurunuzun iyi mayalanması için çok önemli. Hamurunuzun ilk mayası olduktan sonra ikinci kez 5 dakika boyunca yoğurmalısınız. Eğer bu şekilde yoğurursanız hem tepsi mayasını daha iyi alacaktır hem de aşırı maya kokmayacaktır. Tepsi mayası ise hamuru pişmeye hazırlayan en önemli faktör. İçinin yumuşak olmasını istiyorsanız tepsi mayasına mutlaka önem verin.

Diyelim ki hamurunuz kabarmadı

Her şeyi yaptınız ancak hamurunuz mayalanmadıysa ortamın ısısından olumsuz bir şekilde etkileniyor demektir. Son bir şans vermek isterseniz fırınınızı 50 derecede açın ve 15 dakika mayalanmaya bırakın. Bir bakmışsınız kabarmış! Hiç olmadı hamurunuzun ziyan olmaması için pizza ya da pide tabanı olarak kullanabilirsiniz.