Kahve içerken saat dilimine dikkat!

Kahve içerken saat dilimine dikkat!
Kahve içerken saat dilimine dikkat!

"Lokmacığım sabahları kahve içmeden kendime gelemiyorum." Diyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! Uzmanların uyarılarına göre kahve içtiğimiz zaman dilimleri çok önemli. Sadece kahve içilen saat diliminin önemli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günde kaç fincan kahve içtiğiniz de önemli detaylar arasında. Hadi gelin günün hangi saatinde kaç fincan kahve içmeliyiz bir inceleyelim.

Çalışan birçok kişi için kahve, güne daha zinde başlamaya yardımcı olan bir içecek. Öyle ki bazı insanlar kahvaltıdan önce kahve içmediği zaman ayılamadığını ve gün boyu enerjisiz olduğunu söylüyor. Bu durum kişi için her ne kadar normal karşılansa da uzmanlar uyanır uyanmaz kahve içmenin çok da sağlıklı olmadığına vurgu yapıyor. Bunun sebebi ise stres hormonu olarak adlandırılan kortizolün en yoğun olduğu zamanın uyandıktan sonraki ilk 1 saat olması. Bundan dolayı uyandıktan 1 saat sonra içilen kahve bu hormonun vücudumuzda daha da fazla salgılanmasına yardımcı olacağı için kafeinin fizyolojik etkileri azalıyor. Bu sebeple içtiğimiz kahve, vücudumuzda stres seviyelerini sağlıklı bir insanda olması gereken seviyelere çıkartıyor.

Sabahları kahve içmek faydalı dedik diye uyandıktan 1 saat sonra kahve içmeyin. Burada da dikkat edilmesi gereken bazı saat dilimleri var. Uzmanlar, 08.00-09.00, 12.00-13.00, 17.30-18.30 saatleri arasında kahve içilmemesi gerektiğini söylüyor. Bundan dolayı kahveyi çok seviyorsanız sağlığınız için bu saat dilimlerine uymanızda fayda var.

Günde kaç fincan kahve içilmeli?

Kahvenizi hangi saat dilimleri arasında içmeniz gerektiğini söyledik. Ancak bu saat dilimlerine uyup fincan sayısını aşarsanız da içtiğiniz kahve faydadan çok zarara sebep olabilir. Uzmanlar ortalama 300-400 mg kafein tüketiminin sorun yaşatmayacağını vurguluyor. Peki Lokmacığım bir fincanda ortalama olarak kaç mg kafein bulunuyor? Diye soracak olursanız açıklayım: Kahvenin türüne göre değişiklik gösterse de ortalama olarak bir fincan kahvede 80-200 mg kafein barındırıyor. Bu sebeple burada fincandan önce hangi tür kahve tükettiğiniz devreye giriyor. Örnek vermek gerekirse sağlıklı bir kişi günde 3-4 fincan Türk kahvesi tüketebilir. Ayrıca Lokmacığınızın bir başka tavsiyesi ise Türk kahvesini şekersiz içmeniz. Bu sayede kahveden alacağınız fayda daha çok olacaktır.