Kıyı bucak mutfak temizliği: Buzdolabı nasıl temizlenir?

​Kıyı bucak mutfak temizliği: Buzdolabı nasıl temizlenir?
​Kıyı bucak mutfak temizliği: Buzdolabı nasıl temizlenir?

Daha önce Blog bölümümüzde ‘mutfak temizliği’ kategorisinde bir dizi dosya konusu yayınladık. Bunlar arasında mutfak dolaplarının nasıl temizleneceğinden tutun, bulaşık makinesinin temizlenmesine dair ipuçlarına kadar birçok farklı madde yer alıyor. Şimdi ise sıra bir diğer beyaz eşya olan buzdolabında. Yıllar boyunca kullanacağınız bu ürünlerin temizlik ve bakımını ihmal ettiğinizde uzun vadede karşınıza problem çıkma ihtimalini minimuma düşürüyorsunuz.

Mutfağımızın demirbaşlarından biri olan buzdolapları olmadan bir hayat düşünmek imkansız. Yiyeceklerimizin daha uzun süre saklanması, muhafaza edilmesi için ihtiyaç duyduğumuz buzdolabı sağlık açısından da oldukça önemlidir. Her zaman için temiz olması gerekli olan buzdolabında zaman zaman bozulmuş yiyecekler, uzun süre kaldığı için küflenen gıdalar ve ıslak sebzelerin oluşturduğu kötü koku sebebiyle temizleme ihtiyacı duyabiliriz. Bunların dışında yiyeceklerin olduğu bir dolap olduğu için bakteri oluşma, dökülen kalıntıların kalıcı leke oluşturması muhtemeldir. Üstelik oluşan bu lekeler ve kötü kokular buzdolabında diğer tüm yemeklere de sinebilir. Bu sebeple buzdolabı temizliği çok önemlidir. Aylık olarak temizliği rutin haline getirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Böylece yiyecekleri daha uzun süre saklayarak daha sağlıklı bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Şimdi püf noktalarıyla beraber birkaç adımda buzdolabı temizliğini en pratik yoldan anlatalım!

İlk adım: Buzdolabının fişini çekin

İlk adımlardan biri temizlik öncesinde buzdolabının fişini çekmektir. Sadece buzdolabı için değil mutfağınızda ve hatta evinizde bulunan tüm elektronik eşyaların temizliğinden önce fişini çıkartarak elektrikle olan bağlantısını kesebilirsiniz. Olası tehlikeleri bu şekilde önleyerek temizliği rahatça yapabilirsiniz. Fiş çekili olduğu için buzluktaki buzlarda erimeye başlayacaktır, su birikintisi olmaması için temizliğe bir an önce başlayabilirsiniz.

Buzdolabınızın fişini çekmeden temizliğe başlamayın.
Buzdolabınızın fişini çekmeden temizliğe başlamayın.

İkinci adım: Buzdolabını boşaltın

Fişini çektiğimiz buzdolabını temizlemek için ilk olarak içindeki tüm malzemeleri dışarı çıkarmamız gerekiyor. Dolabın yanına bir yere yerleştirerek tüm malzemeleri elden geçirebiliriz. Eğer bozulmuş sebze ya da meyveleriniz varsa bunları tekrardan dolaba koymanıza gerek yok. Yiyeceklerin üstünün tamamen kapalı olması, ıslanmış sebzelerin konulmaması ve tarihi geçmiş tüm gıdaları gözden geçirerek bu şekilde bir ikinci adımıda tamamlamış oluyoruz.

Dolabınızın içini boşaltın ve bozulmuş sebze ve meyvelerden kurtulun.
Dolabınızın içini boşaltın ve bozulmuş sebze ve meyvelerden kurtulun.

Üçüncü adım: Rafları temizleyin

Evet temizlik öncesi yapılması gerekenleri sıraladıktan sonra asıl başlangıç noktasına gelebiliriz. Buzdolabında çıkabilen tüm rafları çıkarmak bizim için çok avantajlı olacaktır. Yumurtalıklara ve sebzeliklere kadar tüm rafları çıkarttıktan sonra ayrı bir yerde bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyi ve bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Cam ise bulaşık eldiveni kullanarak kaymasını önleyebilirsiniz. Ilık suyla yıkayıp kirlerden tamamen arındırdığımız rafları temiz bir bez üzerinde kurumaya bırakarak dolabın iç kısmına geçebiliriz.

Raflarını bez veya sünger yardımıyla ılık suyla silin.
Raflarını bez veya sünger yardımıyla ılık suyla silin.

Dördüncü adım: Buzdolabının içini temizleyin

Raflarını çıkardığımız buzdolabının gelelim içini temizlemeye… Kimyasal bir temizlik maddesi kullanmak istemezseniz vereceğimiz karışımla çok temiz ve ferah bir buzdolabı elde edebilirsiniz. Sirkeli su ya da karbonatlı bir su hazırlayarak tüm kirden hızlıca kurtulabilirsiniz. Küçük bir temizlik kovasının yarısı kadar suyu doldurup içerisinde 4 kaşık sirke ya da 2 kaşık karbonat ekleyebilirsiniz. İster dış yüzeyde isterseniz de buzlukta kullanabileceğiniz bu karışımı yumuşak bir süngerle uygulayabilirsiniz. Tüm iç yüzeyi sildikten sonra kurumaya bırakarak aynı işlemi dış yüzeyde de yapabilirsiniz. Dış yüzey için karbonatlı su buzdolabınızın daha çok parlamasını sağlayacaktır. Buzdolabı lastikleri ulaşılması zor yerlerden bir tanesidir. Bir bez ya da sünger yerine diş fırçası ile temizlemek daha pratik olacaktır. Biraz karbonat döktüğümüz diş fırçasını ıslatarak temizleyebiliriz. Temizlik işlemi bittikten sonra nemli bir bezle son kez dolabın iç yüzeyinin tamamını silerek kurumaya bırakabilirsiniz.

Kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız karbonat ve sirkeden yararlanabilirsiniz.
Kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız karbonat ve sirkeden yararlanabilirsiniz.

Son adım: Yerleşimi tekrar yapın ve kullanmaya başlayın

Beşinci ve son adımla beraber artık pırıl pırıl olan buzdolabını bir dahaki temizliğe kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz! Kuruyan rafları dolabımıza yerleştirdikten sonra eğer nemli ise tamamen kuru bir havlu kağıtla suyundan arındırabiliriz. Daha sonra yavaş yavaş tezgaha çıkarttığımız tüm yiyecekleri dolaptaki yerlerine alabiliriz… Özellikle sebzeleri ayrı ayrı poşetleyip ağızlarını bağladıktan sonra sebzelik rafına, kahvaltılıkları ve diğer yiyecekleri kapakları kapalı bir şekilde ait oldukları yere temiz ve düzenli bir şekilde yerleştirebiliriz. Son olarak dolabınızı kötü kokulardan arındırarak daha güzel kokmasını sağlamak için bir fincan yeni çekilmiş kahveyi dolap raflarının birinin en derinine yerleştirebilirsiniz. İçi dışı pırıl pırıl bir buzdolabı için takip ettiğiniz bu beş adımla tertemiz bir buzdolabı elde edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Dolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız yeni çekilmiş kahveyi buzdolabınızın derin bir köşesine yerleştirebilirsiniz.
Dolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız yeni çekilmiş kahveyi buzdolabınızın derin bir köşesine yerleştirebilirsiniz.