Kurban eti nasıl saklanır?

et
et

Müslümanlar için dini bir bayram olarak kutlanan Kurban bayramı bu sene de geldi çattı. Evlerde bayram ve kurban telaşı başladı. Hz.İbrahim ile başlayıp günümüze dek gelen kurban kesme geleneği tüm İslam aleminin yerine getirmeye çalıştığı bir dini vecibe olarak da oldukça önemli olduğundan kurban eti nasıl saklanır? Sorusu bu günlerde en çok cevabı aranan sorulardan biri.

Dini bir vecibe olarak kurbanlar kesildi, ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Peki ya kalan etler? Kendimize düşen payı da ayırdıktan sonra kurban etinin saklanması ile ilgili tüm bilgilerimizi şöyle bir gözden geçirmeye geldi sıra. Tabii kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti saklama yöntemleri nelerdir? Kurban eti saklamanın püf noktaları nelerdir? Gibi tüm soruların cevabını bulacağınız bu yazımızdan sonra işiniz oldukça kolaylaşacak.

Bu yazımızda kurban etini bozulmadan saklamanın yollarını tüm püf noktalarıyla öğrendikten sonra yapmanız gereken tek şey verdiğimiz tüyolara dikkat ederek kurban etlerinizi en doğru şekilde muhafaza etmek. Bu Kurban Bayramı’nda kurban etiniz zayii olmasın diye Lokmacığınız sizlerle.

Püf noktalarıyla kurban eti nasıl saklanır?

  • Kurban etini saklarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus etinizi dinlendirmek. Etinizi serin ve kuru bir ortamda, geniş tepsilere koyarak muhafaza etmek; etin lezzeti ve tazeliği açısından değerlendirildiğinde de oldukça önemli.
  • Kurban etinizi dondurucuya yerleştirmeden önce 10 saat kadar dinlendirmek ve havalandırmak oldukça önemli. Etinizi havalandırmadan buzdolabında muhafaza etmek bakteri üretmesine sebep olarak etinizin rengini yeşile döndürür.
  • Etin büyük parçalar halinde saklanması makbul olsa da, derin dondurucu bulunmayan evlerde bu görevi buzdolaplarının buzluk kısmı gördüğünden böyle bir imkan olmadığı için kurban etlerini sotelik, kuşbaşılık, kıymalık olarak parçalayarak veya parçalatarak da saklayabilirsiniz.
  • Kurban etlerinizi dondurucularda muhafaza edeceğiniz poşetler ve kaplarda oldukça önemli. Kurban etlerinizi renkli poşetlerde muhafaza etmemeye özen göstermelisiniz. Saklama kaplarını tercih edecek olursanız da güzelce dezenfekte ederek kullanmanız oldukça önemli.
  • Kurban etinizi saklarken de saklama kaplarına veya poşetlere tek seferde tüketilebileceğiniz kadarını koymanız oldukça önemli. Çünkü unutmamak gerekir ki dondurulmuş kurban etleri çözündükten sonra sağlık açısından tekrar dondurulamaz.
  • Kurban etinizi dondurucuda 1-2 hafta gibi kısa bir sürede saklayacaksınız 3-4 derecede, daha uzun süre saklamak istersek de -15 derecede saklamak en doğru muhafaza şekillerinden biri.