Tansiyon hastaları buraya: Tansiyon hastalarının mutlaka uzak durması gereken gıdalar

Tansiyonu tetikleyen gıdalar
Tansiyonu tetikleyen gıdalar

Çağımızda hemen hemen iki kişiden biri tansiyona bağlı sağlık sorunlarıyla mücadele eder hale gelmiş durumda. Şehir hayatının stresi, hayat telaşesi, zamansızlık sebebiyle fast food ağırlıklı sağlıksız beslenme derken uzayıp giden sebepler tansiyon problemlerinin temelini oluşturuyor. Bizler de Lokma olarak tansiyon hastalarının sağlık sorunlarını tetikleyecek hangi gıdalardan uzak durması gerekiyor bunu ele alalım istedik.

İÇİNDEKİLER

Gerek yüksek tansiyon, gerek düşük tansiyon ile uzun yıllar yaşamını sorunsuz şekilde geçiren insanlara baktığımızda beslenme düzenlerine gösterdikleri azami dikkat gözümüze çarpan ilk öge. Tansiyonun ani düşmesi veya ani yükselmesi çok ciddi sonuçlar doğuracağından bu konuda bilinçli olmak ve buna uygun davranmak yapacağımız en doğru şey.

Elbette ki yüksek tansiyon hastaları ve düşük tansiyon hastalarının hayatından çıkarmaları gereken gıdalar bambaşka. Tam da bu sebeple hangi gıdayı ne sebeple hayatımızdan çıkarmamız gerektiği konusundaki merakları gidermek için bu başlık altında kelamımızı sağlık otoritelerinin önerileri ve açıklamaları ışığında anlatmaya çalıştık. Şimdi daha sağlıklı bir hayata adım atma vakti!

Ekmek

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Ekmek.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Ekmek.

Toplumsal beslenme alışkanlıklarımızdan dolayı yüksek tansiyon hastalarının hayatlarından çıkarmakta en zorlandıkları gıdaların başında ekmek geliyor. Beyaz ekmek tüketimi yüksek tansiyon hastaları için her an risk yarattığından tuzsuz ekmek tüketimi bu gruba tavsiye edilen alternatif çözüm yolu. Tuzsuz ekmeği fırınlarda bulamıyorsanız bile evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Salça

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Salça.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Salça.

Yine alışılagelmiş beslenme alışkanlıklarımız sebebiyle veda etmesi oldukça zor bir lezzet olsa da hemen hemen her yemeğimizin yapımında kullandığımız salça da yüksek tansiyon hastaları için saatli bomba etkisi yaratıyor. Tuzu ve salçayı yemeklerden çıkarmak başlarda çok zor gelse de insanların damak zevkinin zamanla değiştiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.

Turşu

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Turşu.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Turşu.

Turşu, Türk mutfağında kuru fasulye ve pilavın en yakın dostu olsa da yüksek tansiyon hastalarının en büyük düşmanı. Yüksek tansiyon hastaları için en ama en zararlı gıdalardan biri olan turşunun böyle bir sağlık probleminiz varsa kesinlikle hayatınızdan çıkması şart.

Yöresel peynirler

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Yöresel peynirler.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Yöresel peynirler.

İtalyan mutfağı kadar zengin bir peynir çeşitliliğimiz olduğu konusunda tevazu gösteremeyeceğiz. Hepsi birbirinden lezzetli mihaliç peyniri, kars kaşarı, küflü peynir gibi uzayıp giden yöresel peynirlerimizin genellikle aşırı tuzlu olmaları sebebiyle yüksek tansiyon hastalarının hayatlarından derhal çıkması gerektiğini de üzülerek bu listeye ekliyoruz.

Şarküteri ürünleri

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Şarküteri.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Şarküteri.

Kahvaltı sofralarında salam, jambon, sucuk gibi işlenmiş şarküteri ürünlerinin ne denli iyi gittiğini biliyoruz lakin şarküteri ürünlerinin de yüksek tansiyon hastaları için yüksek risk yarattığını daha iyi bildiğimizden kendilerini de veda edilecekler listemize eklemiş bulunduk.

Sarımsak

Düşük tansiyonu olanlar dikkat: Sarımsak.
Düşük tansiyonu olanlar dikkat: Sarımsak.

Yüksek tansiyon hastalarının yememesi gereken gıdalar tamam peki ya düşük tansiyon hastaları? diyenleri duyduk ve işte en önemli maddeyle karşınıza geldik. Sarımsak tansiyonu düşürücü ve ani etki gösteren bir gıda olduğundan düşük tansiyon hastalarının kesinlikle uzak durması gereken en temel besin. Yüksek tansiyon hastalarının ise en yakın dostlarından biri.

Süt ve süt ürünleri

Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Süt ürünleri.
Tansiyonu tetikleyen gıdalar: Süt ürünleri.

Süt ve süt ürünleri ölçüsü kaçırılarak tüketildiği takdirde düşük tansiyon sorunuyla mücadele eden kişiler için ciddi bir risk yaratan gıdaların başında geliyor. Tansiyonu düşürücü etkisi bulunan bu gıda grubu ölçülü takdirde tüketildiğinde ise herhangi bir sorun söz konusu değil.

Karbonhidrat içeren gıdalar

Tansiyonu tetikleyen karbonhidratlı gıdalar.
Tansiyonu tetikleyen karbonhidratlı gıdalar.

Patates, pirinç, ekmek, pasta gibi yüksek miktarda karbonhidrat içeren gıdalarda düşük tansiyon problemi yaşayanların tam olarak veda etmesi gerekmese de ölçülü tüketmesi gerekenler besin gruplarından biri.

Aslında tüm bu maddeleri kısaca özetlemek gerekirse, yüksek tansiyon hastalarının uzak durması gereken besinleri düşük tansiyon hastalarının; düşük tansiyon hastalarının uzak durması gereken besinleri ise yüksek tansiyon hastalarının ölçülü olarak tüketmesi bu sağlık sorunun çözümündeki beslenme zincirinin temel mantığını oluşturduğunu söyleyebiliriz.