Yumurta haşlarken kabuğunun çatlamaması için 3 püf nokta

Yumurta haşlarken kabuğunun çatlamaması için 3 püf nokta
Yumurta haşlarken kabuğunun çatlamaması için 3 püf nokta

Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta yemeyi çok seviyorsunuz ancak ne kadar bekletirseniz bekletin bir türlü çatlamasının önüne geçemiyorsanız bu yazımız sizi mutlu edecek. Vereceğimiz püf noktalar sayesinde yumurtanız çatlamayacağı için içine su dolmayacak ve daha lezzetli olacak. Hadi o zaman daha fazla sizi bekletmeden haşlanan yumurtanın çatlamaması için püf noktalara geçelim.

Yumurtalar oda sıcaklığında olmalı

Yumurta haşlamak istediğinizde direkt buzdolabından çıkartıp kaynatmaya başlarsanız eğer birden ısınan soğuk yumurta çatlayacaktır. Bu sebeple yumurta yapmadan en az 10-15 dakika önceden çıkartıp oda sıcaklığına gelmesini beklerseniz artık bu sorunla karşılaşma olasılığınız çok düşük olacaktır.

Sirke ekleyin

Yumurta haşladığınız suya bir çay kaşığı sirke eklerseniz eğer çatlamayacaktır. Çünkü sirkenin asitli yapısı yumurta kabuğunu biraz yumuşatarak daha esnek bir forma dönüştürecektir. Bu sayede esneyen yumurta kabukları çabuk kırılmayacaktır.

Tuz ekleyin

Yumurta haşlarken "sirke kokusundan rahatsız olurum ekleyemem derseniz." eğer aynı işlemi görecek bir başka yöntem ise tuz. Tuzda tıpkı sirke gibi yumurta kabuğunun esnemesini sağlayarak kırılmayı engelleyecektir.