Sudan'da cuma günleri namazdan sonra tasavvufi Nuba zikir töreni gerçekleştiriliyor

Nuba ayini, güneşin batışıyla sona eriyor.
Nuba ayini, güneşin batışıyla sona eriyor.

Sudan'ın başkenti Hartum'un karşı kıyısında yer alan Umdurman kentindeki Halife Meydanı'nda yüzlerce Sufi, her cuma, Kadiriye tarikatının 19. yüzyıldaki liderlerinden Şeyh Hamed en-Nil'in türbesinin etrafındaki zikir halkasında toplanıyor.

Sudanlılar ve dünyanın dört bir tarafından turistler, Nuba adı verilen bu töreni seyretmek için meydandaki yerini alıyor.

  • Cuma namazı sonrası başlayan dini törende dervişler ile müritler, davullar ve tefler eşliğinde mistik danslar ederek ilahilerle, dualarla oluşturdukları halkalarda zikir yapıyor.

Yeşilin hakim olduğu cübbelerle yeşil ve beyaz takkeler giyen, boyunlarında kalın boncuklar asılı dervişler, törenin hazırlanması, meydanın temizliği ve ziyaretçilerle ilgilenme gibi işleri de yürütüyor.

Nuba zikir halkalarına tarikat mensuplarının yanı sıra çevreden erkek, kadın ve çocuk 7'den 77'ye herkes katılıyor.

Hafif tempoyla başlayan tören, ilerleyen saatlerde daha hareketli bir hal alıyor. Kimi yerde, kimi dönerek, kimi de gruplar halinde yüksek sesle ritüellerini yerine getiriyor.

Görevli dervişler, yaktıkları buhurları misafirlerin yüzlerine tutuyor.

  • Nuba ayini, güneşin batışıyla sona eriyor.

Şeyh Abdullah Said El Kadiri'nin başlattığı dini ritüel, zamanla bölgeyi inanç turizminde cazibe merkezi haline getirdi.