Spor kulüpleri neden maskot olarak hayvanları tercih ediyor?

Kulüplerin ilginç maskotlarının ortala çıkış serüvenleri…

Neredeyse tüm spor kulüplerinin maskotları birer hayvan. Peki, maskotlara kim nasıl karar vermiş? Peşinden milyonlarca insanı sürükleyen spor kulüplerinin maskotları ve ortaya çıkış hikayelerini sizler için derledik. Karşınızda ilginç maskotlar;
Beşiktaş-Kartal
Beşiktaş'ın lakabı ve maskotu 'Kartal'dır… Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında son derece önemli bir maç oynanıyordur. Siyah-beyazlı takımın yaptığı ataklara tribünlerden ilginç bir benzetme yapılır. Beşiktaşlı taraftarlar “Bizim takım kartal gibi saldırıyor” ifadelerini kullanır. O günden itibaren de Beşiktaş “Kartal” lakabıyla anılır.
Beşiktaş-Kartal Beşiktaş'ın lakabı ve maskotu 'Kartal'dır… Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında son derece önemli bir maç oynanıyordur. Siyah-beyazlı takımın yaptığı ataklara tribünlerden ilginç bir benzetme yapılır. Beşiktaşlı taraftarlar “Bizim takım kartal gibi saldırıyor” ifadelerini kullanır. O günden itibaren de Beşiktaş “Kartal” lakabıyla anılır.
Galatasaray-Aslan
Aslında "Aslan" Galatasaray'ın değil, sarı-kırmızılı kulübün efsane sporcularından Nihat Bedik'in lakabıdır. Galatasaray Lisesi'nde okuyan, futbolun yanı sıra atletizmle de ilgilenen Nihat Bedik futbolculuğu boyunca "Aslan" olarak çağrıldı. Bedik futbolu bıraktıktan sonra ise bu kez taraftarlar Galatasaray takımına "Aslan" demeye başladı.
Galatasaray-Aslan Aslında "Aslan" Galatasaray'ın değil, sarı-kırmızılı kulübün efsane sporcularından Nihat Bedik'in lakabıdır. Galatasaray Lisesi'nde okuyan, futbolun yanı sıra atletizmle de ilgilenen Nihat Bedik futbolculuğu boyunca "Aslan" olarak çağrıldı. Bedik futbolu bıraktıktan sonra ise bu kez taraftarlar Galatasaray takımına "Aslan" demeye başladı.
Fenerbahçe-Kanarya
Fenerbahçe'nin lakabının "Kanarya” olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane kalecilerinden Cihat Arman neredeyse her maça kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Bir gün çok iyi bir kurtarış yapan Arman için tribünden "Kanaryama bak, yine uçtu" yorumu yükseliyor. Bu yorumun ardından basın "Sarı Kanarya" lakabını Fenerbahçe'ye yakıştırıyor ve sarı-lacivertlilerle özdeşleşen unvan kullanılmaya başlıyor.
Fenerbahçe-Kanarya Fenerbahçe'nin lakabının "Kanarya” olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane kalecilerinden Cihat Arman neredeyse her maça kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Bir gün çok iyi bir kurtarış yapan Arman için tribünden "Kanaryama bak, yine uçtu" yorumu yükseliyor. Bu yorumun ardından basın "Sarı Kanarya" lakabını Fenerbahçe'ye yakıştırıyor ve sarı-lacivertlilerle özdeşleşen unvan kullanılmaya başlıyor.
Trabzonspor-Kaplan
Trabzonspor denildiği zaman akıllara öncelikle “Karadeniz Fırtınası” gelir. Ancak bordo-mavili kulübün maskotu ve lakabı “Kaplan”dır.
Trabzonspor-Kaplan Trabzonspor denildiği zaman akıllara öncelikle “Karadeniz Fırtınası” gelir. Ancak bordo-mavili kulübün maskotu ve lakabı “Kaplan”dır.
Bursaspor-Timsah
1963 yılında kurulan Bursaspor'un 1992'ye kadar lakabı “İnciler”di. Ancak “İnci”nin Bursaspor'u anlatmadığını düşünen eski yönetici Lemi Keskin, izlediği bir belgeselden etkilenir ve kulüp maskotunun “Timsah” olması gerektiğini düşünür. Bu düşüncesini hayata geçirmek isteyen Keskin neredeyse bir yıl uğraşır. 1992 yılının ağustos ayında yapılan yönetim kurulu toplantısında kulüp maskotunun “Timsah” olmasına oy birliği ile karar verilir.
Bursaspor-Timsah 1963 yılında kurulan Bursaspor'un 1992'ye kadar lakabı “İnciler”di. Ancak “İnci”nin Bursaspor'u anlatmadığını düşünen eski yönetici Lemi Keskin, izlediği bir belgeselden etkilenir ve kulüp maskotunun “Timsah” olması gerektiğini düşünür. Bu düşüncesini hayata geçirmek isteyen Keskin neredeyse bir yıl uğraşır. 1992 yılının ağustos ayında yapılan yönetim kurulu toplantısında kulüp maskotunun “Timsah” olmasına oy birliği ile karar verilir.
Köln-Keçi
Almanya'nın köklü kulüplerinden Köln'ün maskotu keçidir. Köln kulübünün maskotu olan keçilere Hennes ismi veriliyor. 24 Temmuz 2008'den bu yana Köln'ün maskotu Hennes VII'dir. Maskot her maç öncesinde stada getirilir.
Köln-Keçi Almanya'nın köklü kulüplerinden Köln'ün maskotu keçidir. Köln kulübünün maskotu olan keçilere Hennes ismi veriliyor. 24 Temmuz 2008'den bu yana Köln'ün maskotu Hennes VII'dir. Maskot her maç öncesinde stada getirilir.
Flamengo-Akbaba
Brezilya ekibi Flamengo'nun maskotu “Akbaba”dır. Akbaba fikri Arjantinli karikatürist Lorenzo Mollas'tan çıkmıştır. Maskot aynı zamanda ırkçılığa karşı da kullanılmıştır. Flamengo'lular için akbaba “Gücü” temsil eder.
Flamengo-Akbaba Brezilya ekibi Flamengo'nun maskotu “Akbaba”dır. Akbaba fikri Arjantinli karikatürist Lorenzo Mollas'tan çıkmıştır. Maskot aynı zamanda ırkçılığa karşı da kullanılmıştır. Flamengo'lular için akbaba “Gücü” temsil eder.
Manchester United-Kırmızı Fred
Manchester United'ın sembolü bir şeytandır. Bu sembolden yola çıkarak Kırmızı Fred maskotu oluşturulmuş. Kırmızı Fred 2011 yılında en iyi maskot ödülünü de almıştır.
Manchester United-Kırmızı Fred Manchester United'ın sembolü bir şeytandır. Bu sembolden yola çıkarak Kırmızı Fred maskotu oluşturulmuş. Kırmızı Fred 2011 yılında en iyi maskot ödülünü de almıştır.
Borussia Mönchengladbach-Jünter
Alman ekibi Borussia Mönchengladbach'ın maskotu ise bir tay. Tayın ismi ise Alman ekibinin efsane futbolcularından Jünter'ten gelmektedir.
Borussia Mönchengladbach-Jünter Alman ekibi Borussia Mönchengladbach'ın maskotu ise bir tay. Tayın ismi ise Alman ekibinin efsane futbolcularından Jünter'ten gelmektedir.
Napoli- Eşek
1920'li yıllarda aldığı sonuç ve oynadığı futbolla eleştirilen Napoli'ye taraftarları “Eşekler” demeye başlamış. O yıllardan itibaren de kulübün maskotu küçük bir eşek olmuş.
Napoli- Eşek 1920'li yıllarda aldığı sonuç ve oynadığı futbolla eleştirilen Napoli'ye taraftarları “Eşekler” demeye başlamış. O yıllardan itibaren de kulübün maskotu küçük bir eşek olmuş.
Wolfsburg-Kurt
Alman ekibinin isminden de anlaşılacağı gibi maskotu bir “Kurt.”
Wolfsburg-Kurt Alman ekibinin isminden de anlaşılacağı gibi maskotu bir “Kurt.”
Bari-Yavru Horoz
İtalyan ekibi “Yavru Horozlar” lakabıyla tanınıyor.
Bari-Yavru Horoz İtalyan ekibi “Yavru Horozlar” lakabıyla tanınıyor.
Cesena- Denizatı
İtalya'nın Cesena Şehri'nde 1940 yılında kurulan kulübün maskotu ve lakabı denizatıdır.
Cesena- Denizatı İtalya'nın Cesena Şehri'nde 1940 yılında kurulan kulübün maskotu ve lakabı denizatıdır.
Bayern Münih-Berni
Bavyeralılar lakabıyla tanınan Bayern Münih'in maskotu Berni isimli ayıdır.
Bayern Münih-Berni Bavyeralılar lakabıyla tanınan Bayern Münih'in maskotu Berni isimli ayıdır.
West Bromwich Albion-Baggie
İngiliz ekibinin maskotu Baggie isimli kuştur.
West Bromwich Albion-Baggie İngiliz ekibinin maskotu Baggie isimli kuştur.