Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Anne ve babaların en büyük korkularından biri bebeklerde gaz sancısı. Birkaç basit yöntemle bebeklerin gazını çıkarabilirsiniz.
Anne ve babaların en büyük korkularından biri bebeklerde gaz sancısı. Birkaç basit yöntemle bebeklerin gazını çıkarabilirsiniz.

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı anne babalar için en büyük problemlerin başında geliyor. Doğru bir şekilde yapacağınız masajlar ile bebeğinizin gazını çıkarabilir ve rahat bir dönem geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

İÇİNDEKİLER

Bebeğin gazını çıkarmak için midesinin alt kısmından yukarıya doğru ovuşturmanız ve gaz çıkışı sağlamanız gerekir. Bebeğin mide kısmına baskı uygulamadan ovuşturma işlemi yapılmalıdır.

Bebeğinizi kucağınıza alarak kolları, başı ve omuzlardan hafifçe sarkacak şekilde yerleştirip sırtına masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz. Bebeğin gazını çıkarma işlemini yaparken yüzeye yapışkan yatırıyormuş gibi yatırıp bebeğin sırtı üzerinde elinizi hareket ettirmelisiniz.

Bebeğin gazı neden olur?

Bebeğin gazının olma sebebi, emziren annenin beslenme şekli, annenin çiğ sebze ve meyve tüketmesi, ayaklarını ve vücudunu üşütmesidir.

Anne her ne kadar beslenme şekline ve diğer yapması gereken konulara dikkat etse de tüm bebeklerde gaz oluşacaktır.

Gaz sendromundan mümkün olduğunca uzak kalmak için annenin çiğ meyve sebze tüketmeden doğru beslenme alışkanlığı kazanması, kendini üşütmeden sıcak saklaması gerekir. Bol sıvı tüketerek, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme özellikle dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Popüler erkek ve kız bebek isimleri

Bebeğin gazı hangi yöntemlerle çıkartılır?

Bebeğin gazını çıkartma yöntemleri bebeğin sırt üstü olacak şekilde yatırılarak ona bacaklarıyla bisiklet çevirme hareketlerini yaptırmaktır.

Bacaklarını hareket ettirirken bebeğin kaslarına baskı uygulamaktan kaçınılmalıdır. Bebeği sırt üstü yatırarak sırtına masaj yapılması ve dairesel hareketlerle sırt tarafından ovuşturulması gerekir.

Ellerinizi sıcak su ile dezenfekte ettikten sonra ovuşturma işlemini yapmalısınız. Islak elle bebeğin karnın kavrayarak biraz bekleyin ve hafif hareketlerle karnına masaj yapmaya devam edin. Elinizdeki ısı derecesi ve hafif baskı şiddeti spazmı gidermeye yardımcı olacaktır.

Gaz söktüren bebeği rahatlatan masaj hareketini olabildiğince yumuşak dokunuşlarla yapmaya ona baskı uygulamamaya dikkat edin. Kitap sayfası düzeltme işlemi olarak bilinen bebeği rahatlatmak için kullanılan yöntemler de bebeği rahatlatır.

Elinizi başparmaklar birbirinde değecek şekilde karnına koyarak sanki kitabın sayfalarını düzeltircesine hareketler yapın. Düzeltme hareketini birkaç defa tekrar ederek bebeğin gaz çıkarmasına yardım edebilir, onu kolayca rahatlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bebekler için geleceğin mitosları

Bebeğin gaz probleminde biberon seçiminin önemi nedir?

Bebeğin gaz probleminde biberon seçiminin önemi biberonun tutuş pozisyonuyla ilgilidir. Biberonla bebeğe süt verilirken biberonun eğilmesi işleminin doğru açıyla yapılması gerekir.

Bebeğin gazını çıkarma işlemi içinbiberonun ağıza gelen kısmında boşluk olmamalı ve bebeğin hava yutmasına izin verilmemelidir. Özellikle çok uzun tasarlanan biberon çeşitleri bebekte çok fazla gaz oluşmasına neden olur. Biberondaki hava girişi sitemi ile kolik sancının potansiyel sebeplerinden olan hava yutma önlenmiş olur.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?

Bebeklerde gaz sancısı geçmesi ilk 3 aydan sonra kademeli olarak yavaşa yavaş ortadan kalkar. Bebeklerin gaz sancısının bitmesi dördüncü aydan itibaren başlar. Gaz sancısının kısa sürede en etkin bir şekilde geçmesi için özellikle annenin yapması gereken bazı hususlar vardır. Anneler bebeği emzirirken biberonu doğru tutuş pozisyonunu yakalamalarının haricinde, bebeği emzirirken birkaç dakika mola vererek gazını çıkarmaya özen göstermelidir.

Emzirme işlemi sırasında bebeğin sırtına hafif hamlelerle masaj yaparak bebeği rahatlatabilirsiniz. Biberonla çok fazla gaz yutulduğu için, gaz sancısı oluşmaktadır. Gaz sancısının önüne geçerek gaz oluşumun engellemek için biberon ucunun ya da meme ucunun bebeğin ağzına tam olarak oturtulması gerekir. Bebeğin pozisyonuna emzirme sırasında dikkat edilmeli, bebek olabildiğince anne ile göz teması kurmalıdır.

Emziren anne ile bebeğin göz teması ile sevgi bağı kurması çocuğun sağlıklı gelişimi için önemlidir. Anne beslenme şekline dikkat ederek kereviz, pırasa, brokoli, kuru fasulye, portakal, limon, greyfurt gibi meyve sebze ve gaz yapıcı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bebeğin gazını çıkarma işlemi için anne kafein içeren gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularını tüketmemelidir. Sancı ve gaz yapan yiyecek ve içecekler de bebeğin rahatsız ve huzursuz olmasına neden olur. Anne taze sıkılmış meyve suları komposto ve su tüketmeye gayret etmelidir.

Tombul yanaklarıyla görenlerin içini ısıtan sevimli bebek, sosyal medyanın yeni fenomenleri arasında yer alıyor. Sosyal medyada paylaşılan bebeğin videoları kısa sürede binlerce beğeni aldı.