HayatHülya Koçyiğit’in yeri doldurulması imkansız 8 güçlü filmi

Hülya Koçyiğit’in yeri doldurulması imkansız 8 güçlü filmi

Hülya Koçyiğit; 65 yıllık kariyerine 100'den fazla film sığdırdı. Türkiye'nin ulusal ve uluslararası alanda en çok ödül alan sanatçısı oldu. Peki bunu hangi filmleriyle sağladı?

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Hülya Koçyiğit’in yeri doldurulması imkansız 8 güçlü filmi
Gökçe Çiçek filminden bir set karesi

Hülya Koçyiğit; 65 yıllık kariyerine 100'den fazla film sığdırdı. Türkiye'nin ulusal ve uluslararası alanda en çok ödül alan sanatçısı oldu. Peki bunu hangi filmleriyle sağladı?

Sinemaya başladığında 16 yaşında bir konservatuar öğrencisiydi. İlk filmiyle Berlin'den ödül alıp ülkesinin en meşhur ismi oluverdi. Sonrası onun için hep başarıyla devam etti.

65 yıllık kariyerine 100'den fazla film sığdıran Hülya Koçyiğit, elde ettiği başarılar ile sinemanın ulusal ve uluslar arası alanda en çok ödül kazanan tek Türk sanatçısı olma unvanına da erişti.

Elbette 8 sayısı az kalır fakat, en çok dikkat çeken ve ilgi gören filmlerinden bazılarını sizler için derlemek istedik:

1. Susuz Yaz
Susuz Yaz

Film, Koçyiğit'in rol aldığı ilk film ve Türk sinemasının uluslararası alanda ödül alan ilk filmidir. Altın Ayı ödülünü kazanan bu yapım çekildiğinde sanatçı, henüz 16 yaşında bir konservatuar öğrencisiydi.

2. Gelin
Gelin

Bu film, köy temalı 3 seri halinde çekilen filmlerin ilkidir. Koçyiğit, bir köy gelinini temsil etmekteydi. Hikayede bir annenin, oğlunun sağlığı için var olan töre vb. katı kanunlara karşı çıkışı aktarılıyordu.

3. Düğün
Düğün

Köy temalı serilerin 2. filmidir. Filmde 'kurban etme' teması işlenmişti. Hikayenin temeli, başlık parası ve çocuk yaşta evlendirilmek üzerine kuruluydu.

4. Diyet
Diyet

3 serinin son filmidir. Filmlerin tamamında başrol tek başına kendisidir. Bu film de işçi sınıfının sorunlarına değinilmiştir. Filmi buradanizleyebilirsiniz.

5. Gökçe Çiçek
Gökçe Çiçek

Filmin başrolü Hülya Koçyiğit ve Serdar Gökhan'dır. Bu film, ikilinin birlikte rol aldığı ilk ve tek filmdir.

6. 3 Arkadaş
3 Arkadaş

Koçyiğit bu filmde görme engelli bir genç kızı canlandırıyordu. Kendisine, Kadir İnanır, Müşfik Kenter ve Halit Akçatepe eşlik ediyordu. Aynı yapımın yıllar sonra dizi versiyonu da yapılmıştı. Filmi buradan izleyebilirsiniz. 

7. Hıçkırık
Hıçkırık

Filmde Hülya Koçyiğit başrolü, Kartal Tibet ve Ediz Hun ile birlikte paylaşıyordu. Bir romandan uyarlamasıdır.

8. Son Hıçkırık
Son Hıçkırık

Hülya Koçyiğit filmde başrolü Kartal Tibet ile paylaşıyordu. Hıçkırık romanından uyaralanan Hıçkırık filminin devamı olarak da görülebilir. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

Artık bir kahvenin hatrı gerçekten de '40 yıl'ı aşacak VİDEO / 00:59

Artık bir kahvenin hatrı gerçekten de '40 yıl'ı aşacak

Ahmet Zarifoğlu Hayat Perşembe 19:02, 18.04.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz