Hac kurası sonuçları ne zaman ilan edilecek?

Hacı adayları kutsal topraklara ulaşmak için kura sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor.
Hacı adayları kutsal topraklara ulaşmak için kura sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor.

2019 yılında hac vazifesini yerine getirmek için ön kayıt yaptıran hacı adayları, hac kura çekim sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor. 2019 hac kurası sonuçları için belirlenen ilan tarihi hacı adaylarının hazırlık yapmaları için büyük önem taşıyor. İşte Hac kura çekim sonuçlarının ilan tarihi.

Hac görevlerini yerine getirmek isteyen adaylar Diyanet İşleri Bakanlığının resmi sitesi üzerinden ön kayıtlarını yaparak hac kura çekim sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor.

Suudi Arabistan’ın İslam ülkelerinin nüfuslarının binde 1’i kadar kontenjan ayırması sebebiyle her yıl dünyada sadece 2.5-3 milyon kişi hacı olabiliyor.

Türkiye’den ise yaklaşık 90 bin, yurt dışından da yaklaşık 20 bin Türk kutsal topraklara giderek hac görevini yerine getiriyor.

Hac kurası sonuçları ne zaman ilan edilecek?

Hacı adayları kura sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor.
Hacı adayları kura sonuçlarının ilan edilmesini bekliyor.

Hac kuralarının 28 Aralık 2018 Cuma günü açıklanacağını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde şu açıklamalara yer verdi.

  • Hac kuraları, 28 Aralık 2018 cuma günü saat 15:00’da çekilecek ve aynı gün internetten ilan edilecektir.

  • ● 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir.

  • ● Kesin Kayıtla ilgili detaylı bilgiler bilahare ilan edilecektir.

  • ● Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini başvuru esnasında mutlaka girmeleri gerekmektedir.

  • ● Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.

Hac kurası sonuçları nereden öğrenilebilecek?

Vatandaşlar, kura sonuçlarına Diyanet İşleri Başkanlığının "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden ya da il ve ilçe müftülüklerinden öğrenebilecekler.

“Hacı adaylarının bütün ücretleri Diyanet İşleri Başkanlığı’na yatırması gerekmektedir”

Diyaeddin Şahin
Diyaeddin Şahin

Hacı adaylarına uyarılarda bulunan Haç Umre Seyahat Acentleri Derneği Başkanı Diyaeddin Şahin, 28 Aralıkta kuraların çekilip 2 Ocakta da kesin kayıtların başlayacağını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada dikkat edilmesi gereken husus ister seyahat acenteleriyle isterlerse diyanet ile gitmek istesin hacımız, mutlaka bütün ücretlerini Diyanet İşleri Başkanlığının hesaplarına yatırmaları gerekiyor. Eğer başka bir hesap numarasına yatırırlarsa veya elden birilerine verirlerse hac haklarını kaybedecekleri çok net. Dolayısıyla artık geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına bizim de desteklediğimiz bu uygulaması var Diyanet İşleri Başkanlığı’nın. Bundan sonra hacı adayları hiç kimseye, hatta acente sahibi olarak bizlere bile elden, nakit olarak para teslim etmesinler. Seyahat acenteleri ile gitmek isteyen hacı adaylarımız da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yazan yetkili seyahat acenteleri ile gitsinler” dedi.

Kaç hac için başvuru yaptı?

arşiv
arşiv

Suudi Arabistan hac için Türkiye’ye yıllık 80 bin kişilik kontenjan ayırıyor, ancak Diyanet’e yılda 300 bin hacı adayı başvuruyor.

Hac sırası bekleyenlerin sayısı 2 milyon 100 bine ulaştı ve önümüzdeki yıllarda hiç kayıt olmasa bile yığılma ancak 27 yılda eriyecek.

Vatandaşlar hacca gitmek için ortalama 13 yıl bekleyecek.

En çok kadınlar gidiyor

Türkiye’den 2008 yılında artan kontenjan ile hacca giden 109 bin Türk hacıdan 58 bini kadın, 51 bini erkekti. 2017 yılında ise 81 bin 350 Türk hacıdan 44 bini kadın 37 bini erkek idi. Kadınlar Türk kafilenin yüzde 60’ının üzerinde rakam teşkil ediyor. Bu durum, Türklerin ilerleyen yaşlarda hac için müracaat etmeleri ve kadınların daha uzun ömürlü olması sebebiyle bu şekilde gerçekleştirdiğini gösteriyor.

  • Diyanet İşleri Başkanlığı kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar için özel konaklama hizmetleri sunulacağını belirtti.

Hac konaklama türleri

arşiv
arşiv

Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye olan mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Oda Tercihli Konaklama Türü

a. Mekke-Medine’de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı, yatağı bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi, müstakil yemekhane salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli oda kapasitelerine ve belirli oranlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalarda,

b. Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda,

c. Mekke ve Medine’de binalarda her bir odada asgari 4 m² ’ye 1 kişi düşecek şekilde konaklama yaptırılacaktır.

d. Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü yapılacaktır. (Bu hizmet Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu tarafından 4-15 zilhicce tarihleri arasında verilememektedir.)

e. Yemekler; sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeğinin tabildot şeklinde verilecektir.

f. Hac Süresi uçak programına göre ortalama 35-45 gün arası planlanmaktadır.

g. Medine’de konaklama süresi 4-6 gün arasında planlanmaktadır.

h. Hac kesin kayıt ücretleri Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre Bakanlığı ile yapılacak olan protokol toplantısı sonrasında belirlenecektir.

i. Ancak vatandaşlarımızın hac konaklama tür tercihlerini kendilerine uygun kategoride yapabilmeleri için Oda Tercihli Konaklama Türünün fiyatı (odada kalınan kişi sayısına göre) takribi: 15.000-21.000 SAR olarak belirlenmiştir.

Otel Konaklama Türü

Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Organizasyonun; otellerin Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebevi’ye olan takribi uzaklıklarına ve verilen hizmetlere göre aşağıda belirtildiği şekilde 2 ayrı kategoride düzenlenmektedir.

1. Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 13 - 18 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır.

2. Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de yer alan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır.

3. Otel konaklama türlerinde (Otel 1 / Otel 2) otel ve oda kapasite sayıları sınırlı olup, kesin kayıt hakkı kazananların kayıtları otel ve oda boşluklarına göre yapılacaktır.

4. “Otel Konaklama Türü” otellerin Kabe’ye yakınlığı ve verilen hizmetler sebebiyle “Oda Tercihli Konaklama Türü’”nden daha pahalıdır ve fiyat aralığı serbest bırakılmıştır.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >