İtalya'da koronavirüs isyanının bilançosu artıyor

İtalya'nın Roma şehrindeki Regina Coeli cezaevinden çıkan isyan sonucu dumanlar yükseliyor
İtalya'nın Roma şehrindeki Regina Coeli cezaevinden çıkan isyan sonucu dumanlar yükseliyor

İtalya'da koronavirüs kapmasında alınan tedbirler hafta sonu cezaevlerinde protesto edilmeye başlandı ve olaylar kısa sürede isyana dönüştü. Çıkan koronavirüs isyanında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Kovid-19 salgınıyla mücadele eden İtalya’da hafta sonu patlak veren cezaevi isyanında bilanço ağırlaşıyor.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, ülke genelinde 20’yi aşkın cezaevinde hafta sonu Kovid-19'a yönelik tedbirleri protestoyla başlayıp isyana dönüşen ve güvenlik güçlerinin müdahalesiyle sona eren olayların en şiddetlisinin yaşandığı Modena'da ölü sayısı, 2 mahkumun daha cesedinin bulunmasıyla 7'den 9'a yükseldi.

  • İtalya'da koronavirüsle mücadele kapsamında hükümlü ve tutukluların aile fertleriyle ziyaretleri ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Ankara'da olası salgın hastalık riskine karşı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmaları yapılan toplu taşıma araçlarına minibüsler de eklendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, minibüsler günlük olarak, 'Geniş Spektrumlu Virüsidal Dezenfektan' ile iç ve dış sterilizasyon işlemine tabi tutuldu. Ankara zabıtası kontrolünde, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası ve özel bir temizlik firmasının iş birliğiyle yapılan ilaçlama ve temizlik çalışmaları, EGO, özel halk otobüsleri, metro, teleferik, ANKARAY vagonları ve tüm minibüslere uygulandı.
Rieti'deki cezaevinde ise olayların ardından 3 mahkumun cesedinin bulunduğu bildirildi.

Bu arada, olaylar sırasında Foggia’daki cezaevinden 77 kişinin firar ettiği, bunlardan bir kısmının yakalandığı, 20 kadarının arandığı ifade edildi.

İlginizi çekebilirKoronavirüs tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor?
İlginizi çekebilirKoronavirüse yakalanan İranlı vekil hastaneden taburcu edildi
İlginizi çekebilirKoronavirüse karşı 14 gün kuralı nedir? Evde uygularken nelere dikkat edilmeli?
İlginizi çekebilirKoronavirüse karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?
İlginizi çekebilir'Ellerinizi sık sık yıkayın' mikropları yatağa taşımayın
İlginizi çekebilirKoronavirüsten korunmanın 10 yolu
Bakan Koca, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasını açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı." dedi.