Prof. Dr. Aşkın: Koronanın korkusu kendisinden daha çok bulaşıcı

Arşiv
Arşiv

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aşkın, ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde görülen ve ardından birçok ülkeye yayılan koronavirüsün (Kovid-19) paniğe neden olduğunu belirterek, "Korona en çok kaygılı, evhamlı, kuruntulu insanları etkiliyor ve bu insanlar da virüsü değil ama paniği yayıcı oluyor. Sonuçta insanlar eve kapanıyor, günlük yaşamları hatta uykuları, iştahları, yeme düzenleri, neşeleri alt üst oluyor." dedi.

Koronavirüsün insan psikolojisi üzerindeki etkilerini Anadolu Ajansı'na değerlendiren Prof. Dr. Rüstem Aşkın, "Biliyoruz ki bu virüs öteden beri yaşadığımız gribin etkeni olan influenza virüsünden daha kötü özellikler taşımıyor, daha öldürücü değil, daha hızlı yayılmıyor.

Ölüm endişesiyle planlar erteleniyor

'Koronavirüs nedeniyle Fransa'da bir Türk hayatını kaybetti' haberinde olduğu gibi ölenlerin tek tek manşet yapılması dehşetin boyutunu artırıyor. Ancak günlük hayatımız, yaşam biçimimiz, baştan sona etkilendi, ülke ekonomileri altüst oldu. İnsanlar normal harcamalarını, plan ve programlarını bile ölüm endişesi nedeniyle erteliyor veya iptal ediyor." diye konuştu.

  • CDC ve DSÖ'un önerdiği koronavirüse karşı temel önlemler
  • Ellerinizi en az 20 saniye SIK SIK YIKAYIN
  • Öksürüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzınızı mendille kapatın sonrasında ÇÖPE ATIN
  • Sık kullandığınız eşyaları DEZENFEKTE EDİN
  • Hasta olduğunuzda EVDEN ÇIKMAYIN
  • Sık sık yüzünüze DOKUNMAYIN.
  • Ateşiniz ve öksürüğünüz varsa SEYAHAT ETMEYİN
  • Sağlıklıysanız yüz maskesi TAKMAYIN.
  • Yüz maskeleri, semptom gösteren kişiler TAKMALI

Virüsten korunmada Sağlık Bakanlığının tavsiyelerinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan Aşkın, şunları ifade etti:

"Hijyen konusunda dikkatli olmalı, şüpheli durumlarda aile hekimimize danışmalıyız ancak daha aşırıya kaçtığımız takdirde dehşet döngüsüne girer, ruh sağlığımızı riske atarız.Elbetteki bir grip salgınını yok saymak, hafife almak doğru değil. Bu tür haberlerin aşırı dinlenmesi de doğru değil. Bu yöndeki kaygının günlük yaşamı ciddi ölçüde bozduğunu fark edersek psikolojik destek almamızda yarar vardır. Psikolojik destek 'hiçbir şeyi umursamamak' değildir, ölçüsüz, abartılı, kaygıları gidermeyi amaçlar."

Ülkemizde de korku sarmalı başlıyor

Aşkın, koronavirüsün korkusunun, psikolojisi zayıf insanları daha çok etkilediğini dile getirerek, "Korona en çok kaygılı, evhamlı, kuruntulu insanları etkiliyor ve o insanlar da virüsü değil ama paniği yayıcı oluyor. Sonuçta insanlar eve kapanıyor, günlük yaşamları hatta uykuları, iştahları, yeme düzenleri, neşeleri alt üst oluyor. Normalde soğukkanlı insanlar bile gereğinden fazla tedirgin oluyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir korku sarmalı başlıyor.Bu korku sarmalına kapılmamak gerekir. Tedbirli, temizliğe özen göstererek yaşamak hem virüsten hem de korkusundan koruyacaktır." şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >