TikTok'u kim satın alacak: Tartışmalara Twitter da eklendi

Arşiv
Arşiv

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli uygulama TikTok'u 'ulusal güvenlik tehdidi' oluşturduğu gerekçesiyle kapatmak istiyor. Trump, "Microsoft TikTok'u satın almazsa, 15 Eylül'de TikTok'u yasaklayacağız" açıklamasında bulunmuştu. TikTok'u kim satın alacak tartışmasına bu sefer de Twitter katıldı. Twitter'dan ise konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Microsoft’un TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için görüşmeleri sürdürdüğü dönemde yeni bir iddia ortaya atıldı.

Çin merkezli sosyal medya platformu Tiktok'u satın alma yarışına Microsoft’un ardından Twitter da katıldı.

Başkan Trump, sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanabileceğini duyurdu. Çin merkezli uygulamanın sadece ABD'de 100 milyona yakın kullanıcısı var.

Aynı iddiaya göre, mikro blog sitesi yetkilileri TikTok'un ABD operasyonlarını satın almak için ByteDance ile bir ön görüşme gerçekleştirdi.

  • Benzer bir iddia geçtiğimiz hafta Apple için de ortaya atılmış, ABD merkezli şirket daha sonra yaptığı açıklamada iddiaları yalanlamıştı.
Kullanıcılarındaki artışla göze çarpan TikTok, ABD ile Çin arasında bir silaha döndü. Yaşananları GZT Editörü Duygu Göktürk anlattı.

Twitter TikTok'u satın alabilir mi?

TikTok ile görüştüğü iddialarının ardından, Twitter'ın hisselerinde yüzde 5'lik bir yükseliş gerçekleşti.

Öte yandan TikTok'un piyasa değeri milyarca dolarken Twitter'ınki sadece 30 milyar dolar. Bu durumda, Twitter'ın TikTok'u satın almaya gücünün yetmeyeceği de düşünülüyor.

CNN'in haberine göre, Twitter'ın gücü TikTok'u almaya yeterse, bu durum uygulama hakkında güven problemi oluşturabilir.

  • Twitter daha önce Vine isimli uygulamayı satın almış ancak uygulama sonrasında kapatılmıştı.
En çok hangi uygulamalar indiriliyor?
ABD Başkanı Donald Trump imzaladığı iki kararnameyle TikTok ve WeChat'i ABD'de yasakladı. Trump'ın yasakladığı TikTok, dünyanın en çok indirilen ikinci uygulaması unvanını taşıyor. Yalnızca ABD'de 100 milyona yakın kullanıcısı var.

İlginizi çekebilirMicrosoft, ABD'de yasaklarla boğuşan TikTok'u satın alabilir
İlginizi çekebilirTikTok'tan 'Avrupa'da veri merkezi' hamlesi
İlginizi çekebilirEski CEO Bill Gates'ten, Microsoft-TikTok anlaşmasına 'zehirli kadeh' yorumu