Uzmanlardan 'uçuş korkusu'nu yenmek için 9 öneri

Kara ulaşımından çok daha güvenliği olsa da, kişilerin uçaktan korkmasının altında psikolojik nedenler yatıyor.
Kara ulaşımından çok daha güvenliği olsa da, kişilerin uçaktan korkmasının altında psikolojik nedenler yatıyor.

Uzmanlar, her on kişiden birinin uçmaktan korktuğunu; ancak bu korkuların 'uçmaya pek merak duymuyorum' ile 'uçağa binmeyi kesinlikle reddetme' boyutları arasında değiştiğini açıkladı. Durum ne olursa olsun, kişinin ruhsal sağlığını son derece etkilediği yadsınamaz bir gerçek... Peki; uçak kaygısı nedir, uçak kaygısını azaltmak için neler yapılmalı?

Aviofobi, yani uçuş korkusu; toplumda çoğu insanın yalnızca korkuları yüzünden bir türlü tercih edemediği hava yolları ulaşımı konusunda korkularınızın üzerine gitmenin vakti geldi.

İşte uçuş korkusunu yenmek için öneriler!

Önceden deneyimlemeye çalışın 

                  
                  
                  Uçuş tarihinden önce, mutlaka alanı ziyaret edip gözlem yapın. Bu, uçak korkunuzu azaltıp sizi rahatlatacaktır.
Önceden deneyimlemeye çalışın Uçuş tarihinden önce, mutlaka alanı ziyaret edip gözlem yapın. Bu, uçak korkunuzu azaltıp sizi rahatlatacaktır.
İniş kalkışı seyredin 

                  
                  
                  İmkanınız varsa uçakların iniş ve kalkışını seyredin. Bu durum zihninizde sıradanlaşıp tehlike algınızı yatıştıracaktır.
İniş kalkışı seyredin İmkanınız varsa uçakların iniş ve kalkışını seyredin. Bu durum zihninizde sıradanlaşıp tehlike algınızı yatıştıracaktır.
Küçük seyahatlere çıkın

                  
                  
                  İlk seyahatlerinizde kısa uçuşlar tercih etmeye özen gösterin; böylece korkularınızı yenmek daha kolay olacaktır.
Küçük seyahatlere çıkın İlk seyahatlerinizde kısa uçuşlar tercih etmeye özen gösterin; böylece korkularınızı yenmek daha kolay olacaktır.
Kabin ekibi kaygılarınızı azaltır

                  
                  Uçuş sırasında uçuş ekibini gözlemlemek kaygılarınızı azaltıp sizi rahatlatacaktır.
Kabin ekibi kaygılarınızı azaltır Uçuş sırasında uçuş ekibini gözlemlemek kaygılarınızı azaltıp sizi rahatlatacaktır.
Oyun oynayın

                  
                  Akıllı telefon veya tabletinize sığınmak, en iyi fikirlerden biri...Böylece uçakta olduğunuzu unutup rutine döneceksinizdir. Bu keyifli seyahat için, yolculuk boyunca cihazlarınızı uçak moduna almanız yeterli olacaktır.
Oyun oynayın Akıllı telefon veya tabletinize sığınmak, en iyi fikirlerden biri...Böylece uçakta olduğunuzu unutup rutine döneceksinizdir. Bu keyifli seyahat için, yolculuk boyunca cihazlarınızı uçak moduna almanız yeterli olacaktır.
Müzik dinleyin, film izleyin 

                  
                  
                  Uçuş esnasında müzik dinleyip film seyredin.Bu hem güzel vakit geçirmenizi sağlar, hem kafanızı dağıtıp sizi rahatlatır.
Müzik dinleyin, film izleyin Uçuş esnasında müzik dinleyip film seyredin.Bu hem güzel vakit geçirmenizi sağlar, hem kafanızı dağıtıp sizi rahatlatır.
Destek isteyin

                  
                  
                  Kaygı duyduğunuz an, uçuş ekibinden yardım isteyin. Onlar, kaygı duyduğunuz her konuda destek olacaklardır.
Destek isteyin Kaygı duyduğunuz an, uçuş ekibinden yardım isteyin. Onlar, kaygı duyduğunuz her konuda destek olacaklardır.
Uyku bandı

                  
                  Özellikle uzun uçak yolculuklarında uykunun çok önemli olduğu tartışılmaz. Yolculuk esnasında küçük şekerlemeler yapmanız vücudunuz için oldukça yararlı olacaktır; bu durum hem kaygınızı hem jet lag olma ihtimalinizi azaltır.
Uyku bandı Özellikle uzun uçak yolculuklarında uykunun çok önemli olduğu tartışılmaz. Yolculuk esnasında küçük şekerlemeler yapmanız vücudunuz için oldukça yararlı olacaktır; bu durum hem kaygınızı hem jet lag olma ihtimalinizi azaltır.
Nefes egzersizleri yapın

                  
                  
                  Seyahat esnasında kaygınız arttığı durumlarda, mutlaka nefes egzersizi yapın. 10 defa burnunuzdan yavaşça nefes alıp bir süre nefesinizi tutun ve yavaşça verin.
Nefes egzersizleri yapın Seyahat esnasında kaygınız arttığı durumlarda, mutlaka nefes egzersizi yapın. 10 defa burnunuzdan yavaşça nefes alıp bir süre nefesinizi tutun ve yavaşça verin.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >