Cezayir'in köprüler şehri: Konstantin

Er-Rimal Vadisi'ndeki  Sidi M'cid Köprüsü.
Er-Rimal Vadisi'ndeki Sidi M'cid Köprüsü.

Konstantin'in Roma, Osmanlı ve Fransız mimarisiyle inşa edilmiş köprüleri, içerisinde birçok medeniyetin renklerini barındırıyor. 8 köprüsü sayesinde "Köprüler Şehri" lakabını alan şehir, iki yaka arasındaki ulaşımı kolaylaştırıyor.

Cezayir'in kuzeydoğusunda yüksek kayalıklar üzerine inşa edilen Konstantin kenti, şehri ikiye bölen Er-Rimal Vadisi'nin üzerinde yükselen asırlık asma köprüleriyle yüz yıllardır ihtişamlı varlığını sürdürüyor.

  • Farklı dönemlerde inşa edilen ve kentin iki yakasını birbirine bağlayan 8 köprü, kentte hem ulaşımı sağlıyor hem de yerli ve yabancı turistleri cezbediyor.

Sidi M'cid Köprüsü.
Sidi M'cid Köprüsü.
Konstantin'e 'asma köprüler şehri' lakabını kazandıran bu köprülerin ilki Bab el-Kantara'nın, Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı kaydediliyor.

Nüfusun artmasıyla beraber, şehrin iki yakasına geçişleri kolaylaştırmak için köprülerin sayısının da zamanla arttığı ifade ediliyor.

Kent yıllar içerisinde Şeytan, Er-Rimal Vadisi (Sidi M'cid), Sidi Raşid, Mellah Süleyman, Şelaleler, Mecaz el-Ganem ve Salih Bey köprülerinin de inşasıyla görenleri büyüleyen bir manzaraya sahip oluyor.

Sidi Raşid Köprüsü.
Sidi Raşid Köprüsü.

Konstantin'in asma köprüleri birçok medeniyetin renklerini barındırıyor

Turist rehberi Nur Şuruk yaptığı açıklamada, "Asma köprüler şehri Konstantin, yerli ve yabancı birçok ziyaretçiye görsel şölen sunuyor." dedi.

Her köprü adının karakteristik bir hikayesi olduğunu kaydeden Şuruk, Şeytan Köprüsü'nün hikayesini şöyle anlatıyor:

Şeytan Köprüsü'ne bu ismin verilmesinin nedeni, köprüden geçen insanların geçişleri sırasında vadiden akan şiddetli suların kayalıklara çarptığında çıkardığı sesten çok korkmaları.

Mellah Süleyman Köprüsü.
Mellah Süleyman Köprüsü.

Konstantin'in tarihte bilinen ilk adının Berberice bir kelime olan "Cirta" olduğunu aktaran Şuruk, şehrin yeni isminin ise Roma İmparatoru Büyük Konstantin tarafından verildiğini kaydetti.

Şehirdeki köprülerinin birçok medeniyetin özelliklerini bünyesinde barındırdığını ifade eden Şuruk, "Bilinen ilk köprü Romalılar tarafından inşa ediliyor, sonrasında Osmanlılar geliyor ve kendi mimarileriyle yeni köprü yapıyorlar. Aynı şekilde Fransa'nın sömürge yıllarında da Fransızlar kendi mimari anlayışlarını şehre taşıyor." ifadelerini kullandı.

"Asma köprülerin arkasından güneşin batışını izlemek için geldim"

Kantara Köprüsü.
Kantara Köprüsü.

Asma köprüler şehrini ziyarete gelen üniversite öğrencisi Ahmed Halim, şehre asma köprülerin arkasından güneşin batışını izlemek için geldiğini belirtti.

Konstantin'in Cezayir'in en eski şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Halim, "Burası kendine özgü yemekleri, termal hamamları, doğası ve eşsiz manzarasıyla birçok güzelliği içerisinde barındıran bir şehir." şeklinde konuştu.

Konstantin'in tarihi

Bölgeye gelen Fenikeli tüccarlarla ilk yerleşimlerin de başladığı tahmin edilen asma köprüler şehri, Amazig (Berberi) Numidya Devleti döneminde önemli ticarî kentler arasında yerini alıyor. Milattan sonra 311'de şehir Roma İmparatorluğu hakimiyetine giriyor.

Salih Bey Köprüsü.
Salih Bey Köprüsü.

Numidya Devleti döneminde "Cirta" olarak bilinen şehre, sonrasında Roma İmparatoru Büyük Konstantin tarafından kendi ismi veriliyor

Şehre kazandırılan son köprü ise 2014 yılında tamamlanıyor. Köprüye bölgenin Osmanlı dönemindeki yöneticilerinden "Salih Bey'in" ismi veriliyor.