SporLeBron James'in açtığı I PROMISE SCHOOL nedir?

Sen nasıl bir kralsın: LeBron James'ten 'ağlatan' proje

Gelmiş geçmiş en iyi NBA oyuncularından biri olan LeBron James, bu kez parke dışında kalpleri fethetti. Memleketi Akron'da muazzam bir okul projesini hayata geçiren LeBron, geleceğin başarılı bireylerine hayat sponsoru olmayı hedefliyor.

BARLAS ATEŞLİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Sen nasıl bir kralsın: LeBron James'ten 'ağlatan' proje
LeBron James, okulun açılışında hayatının en unutulmaz anı yaşadığını söyledi.

Gelmiş geçmiş en iyi NBA oyuncularından biri olan LeBron James, bu kez parke dışında kalpleri fethetti. Memleketi Akron'da muazzam bir okul projesini hayata geçiren LeBron, geleceğin başarılı bireylerine hayat sponsoru olmayı hedefliyor.

BEĞEN

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’de Los Angeles Lakers forması giyen LeBron James, memleketi Akron’da maddi durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç çocuklar için burslu bir okul açtı.

İlk etapta 240 öğrenciye ücretsiz eğitim verecek olan I PROMISE School isimli kurum, bu sayıyı 2029 yılına dek 1200’e çıkarmayı hedefliyor. Program çerçevesinde günün 8 saatini okulda geçirmesi gereken öğrenciler, kahvaltı ve öğle yemeğinin yanı sıra besleyici ara öğünlerle sağlıklarına da dikkat etmekle yükümlüler.

Derslerin işleneceği sınıflardan bir görüntü.
Derslerin işleneceği sınıflardan bir görüntü.

Okulda yalnızca eğitim ve yemek ücretsiz olmayacak. Okul üniformaları ve taşıma masraflarını da bizzat karşılayacak olan okul, öğrencilerin ailelerine dahi yardım edecek. Ebeveynleri işsiz olan öğrencilerin ailelerini istihdam edecek olan okul, bununla da yetinmeyip muhtaç ailelerin mutfak masraflarını da üstlenecek.

Peki bu okulda başarılı olmak, öğrenciler için ne anlama gelecek? Burada eğitim ya da spor alanında başarı yakalayan öğrencilerin tüm kolej masraflarını da okul karşılayacak. LeBron James bu projeyle, imkansızlıklar sebebiyle kendini gösteremeyen ve dolayısıyla keşfedilemeyen yeteneklerin hayat sponsorluğuna soyunuyor.

Okulun girişinin ardından çift taraflı bir merdiven karşılıyor ve bir üst kata çıkılarak sınıfların olduğu bölüme gidiliyor.
Okulun girişinin ardından çift taraflı bir merdiven karşılıyor ve bir üst kata çıkılarak sınıfların olduğu bölüme gidiliyor.

Okulda öğrencilere sunulacak imkanlar genel hatlarıyla şu şekilde:

  • 🔸 Ücretsiz üniforma
  • 🔸 Ücretsiz taşımacılık
  • 🔸 Ücretsiz kahvaltı, öğle yemeği ve atıştırmalık
  • 🔸 Kolej ve iş imkanı
  • 🔸 Öğrenci ailelerine mutfak erzağı
  • 🔸 Ailelere iş
  • 🔸 Ücretsiz bisiklet


0. Okulun duvarlarında, LeBron James’in maçlarda giydiği 114 farklı ayakkabı bulunuyor.
Okulun duvarlarında, LeBron James’in maçlarda giydiği 114 farklı ayakkabı bulunuyor.
0. Duvarlarda yalnızca LeBron James’in resimleri ya da öğütleri bulunmuyor. Jesse Owens, Muhammed Ali ve Jackie Robinson gibi spora yalnızca yetenekleriyle değil; fikirleriyle, karakteriyle ve hayata karşı duruşuyla yön veren siyahi figürlerle birlikte Malcolm X gibi büyük bir düşünce kahramanının portreleriyle çocuklara doğru rol modeller aşılanıyor.
Duvarlarda yalnızca LeBron James’in resimleri ya da öğütleri bulunmuyor. Jesse Owens, Muhammed Ali ve Jackie Robinson gibi spora yalnızca yetenekleriyle değil; fikirleriyle, karakteriyle ve hayata karşı duruşuyla yön veren siyahi figürlerle birlikte Malcolm X gibi büyük bir düşünce kahramanının portreleriyle çocuklara doğru rol modeller aşılanıyor.
0. Seçilen rol modellerin hayatlarının ortak paydasına bakıldığında çocuklara verilmek istenen öğüt çok basit: Gerçekten istediğin zaman başaramayacağın hiçbir şey yok!
Seçilen rol modellerin hayatlarının ortak paydasına bakıldığında çocuklara verilmek istenen öğüt çok basit: Gerçekten istediğin zaman başaramayacağın hiçbir şey yok!
0. Kurumun ismi, mottosu için ipucu veriyor. İngilizce 'Promise' (söz vermek) kelimesinden yola çıkan okulun duvarında, 11 maddelik bir 'ant' bulunuyor.
Kurumun ismi, mottosu için ipucu veriyor. İngilizce 'Promise' (söz vermek) kelimesinden yola çıkan okulun duvarında, 11 maddelik bir 'ant' bulunuyor.

Okula gideceğime,

Tüm ev ödevlerimi yapacağıma,

Öğrenmeme yardımcı olacakları için öğretmenlerimi dinleyeceğime,

Sorular sorup, cevaplar arayacağıma,

Ne olursa olsun hayallerimden vazgeçmeyeceğime,

Her zaman elimden gelenin en iyisini yapacağıma,

Diğer insanlara karşı sevgi dolu ve saygılı davranacağıma,

Doğru besinleri tüketerek ve sürekli hareket ederek sağlıklı bir hayat yaşayacağıma,

Kendim için her zaman en iyi kararları vereceğime,

Eğleneceğime,

Ve okulu birincilikle bitireceğime,

SÖZ VERİYORUM!
0. Haberi hazırlayan editörümüz şu an...
Haberi hazırlayan editörümüz şu an...
0.

@ipromiseschool #JustAKidFromAkron #MoreThanAnAthlete

LeBron James (@kingjames)'in paylaştığı bir gönderi ()

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BARLAS ATEŞLİ GZT Editörü

GZT Spor Servisinin sorumlu editörü. Tarihte Bugün ve Aforizmalar köşesinin yanı sıra haftalık olarak yayınlanan Kadro Dışı isimli programın prodüktörlüğünü yapıyor. Barlas’a barlas.atesli@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz