Şoke olacaksınız! Dünyanın en büyük canlısı 1600 futbol sahasından daha geniş

Mantar
Mantar

Aklınıza ilk gelen hayvanlar olsa da, durum düşündüğünüz gibi değil. Dünyanın en büyük canlısı en az 2400 yaşında bir mantar.

Dünyanın en büyük canlılarından bahsederken aklınıza ilk gelenin 110 tonluk ağırlığıyla mavi balinalar olduğunu tahmin edebiliyoruz. Oysa dünyanın en büyük canlısı 6 kilometre uzunluğa sahip yaklaşık 1600 futbol sahasından daha geniş bir alanı kaplayan Armillaria Ostoyae adlı mantar.

En az 2400 yaşında

                  
                  
                  Çoğu toprak altında kalan Armillaria Ostoyae adlı mantar türü Oregon'un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanı'nda bulunuyor. 
Bal mantarı adıyla bilinmekte olan bu canlı, "Dev mantar" olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar bu mantarın en az 2400 yaşında olduğunu belirtiyor.
En az 2400 yaşında Çoğu toprak altında kalan Armillaria Ostoyae adlı mantar türü Oregon'un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanı'nda bulunuyor. Bal mantarı adıyla bilinmekte olan bu canlı, "Dev mantar" olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar bu mantarın en az 2400 yaşında olduğunu belirtiyor.
Ağaç ölümleri ile tespit edildi

                  
                  
                  Bölgede yaşanan ağaç ölümleri bilim adamlarının dikkatini ormanının bu bölümüne yöneltmiştir. Böylece araştırmalar sonucunda bitkideki su ve besin maddelerini emdiği tespit edilmiştir.
Ağaç ölümleri ile tespit edildi Bölgede yaşanan ağaç ölümleri bilim adamlarının dikkatini ormanının bu bölümüne yöneltmiştir. Böylece araştırmalar sonucunda bitkideki su ve besin maddelerini emdiği tespit edilmiştir.
Binlerce bitki yok oluyor

                  
                  
                  Mantar büyümek için diğer bitkilerin köklerinden besleniyor. Bu yüzden ondan bağımsız olarak yaşamaya çalışan binlerce bitki,
yok oluyor.
Binlerce bitki yok oluyor Mantar büyümek için diğer bitkilerin köklerinden besleniyor. Bu yüzden ondan bağımsız olarak yaşamaya çalışan binlerce bitki, yok oluyor.
Onu yok edecek bir tedavi bulunamadı

                  
                  
                  2400 yıldır büyüyen mantar yüzünden orman belli bir süre sonra sadece koca bir mantara dönüşeceğe benziyor. 
Mantarın güçlü yapısından dolayı ise, yıllardır ormana zarar vermeden onu yok edebilecek bir tedavi bulunmuş değil.
Onu yok edecek bir tedavi bulunamadı 2400 yıldır büyüyen mantar yüzünden orman belli bir süre sonra sadece koca bir mantara dönüşeceğe benziyor. Mantarın güçlü yapısından dolayı ise, yıllardır ormana zarar vermeden onu yok edebilecek bir tedavi bulunmuş değil.