İlber Ortaylı: Fatih Sultan Mehmet askeri bir dehaydı

İlber Ortaylı.
İlber Ortaylı.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Bir Entelektüel Portresi Fatih' konulu konferansa katıldı. Fatih hakkında konuşan Ortaylı, ''Fatih Sultan Mehmet askeri bir dehaydı'' dedi. Ayrıca ünlü tarihçi, kardeş katliyle ilgili de açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Bir Entelektüel Portresi Fatih' konulu konferansa konuk olarak katıldı. Fatih'in kişiliği ve askeri kimliği hakkında konuşan Ortaylı, ''Her yönüyle büyük bir hükümdardı'' dedi.

'Büyük bir komutan'

İlber Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet’in büyük bir hükümdar ve münevver olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

  • "Fatih’i diğer komutanlardan ayıran en önemli vasfı, İstanbul surlarını yıkacak teknolojinin organizasyonunu sağlamasıdır. Surları geçecek ve bunun teknolojisini getirecek organizasyon lazımdı fakat bu henüz yoktu. Ortaçağın sonuna Rönesans’a hatta 17. yüzyıla kadar büyük bir ordu toplanması fevkalade büyük bir olaydır. Barutu ve topu Avrupalılar biliyor ama ne yapımı ne de sevkiyatına dair bir buluşları yoktu. Fatih’in ordusu ise hem top döküyor hem sevkiyatını sağlıyor. Gerçek anlamda Rönesans’ın ateşli silahlarını ilk kez Türkler kullanıyor. Bunun başında da 21 yaşındaki Fatih var. Bunun için büyük bir komutan ve istisnai'' ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Bir Entelektüel Portresi Fatih' konulu konferansından bir görüntü.
Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Bir Entelektüel Portresi Fatih' konulu konferansından bir görüntü.

'Rönesans'ın önemli münevverlerinden biriydi'

Ortaylı, açıklamalarına şöyle devam etti:

  • “Hem Doğu’ya hem Batı’ya ilmen vakıf bir hükümdardı. Onun döneminde böyle insan çok yok. Latince, İtalyanca biliyor, Yunancası çok iyi. Bunu anlamak için kütüphanesine bakmak yeterli. İlyada Destanı’nı okuduğunu, kitabın kenarına şerhler düştüğünü görüyorsunuz. Arapçası, Farsçası zaten tartışılmaz. Resim çiziyor. Coğrafya ve tarih bilgisi çok iyi düzeyde. Böyle bir münevver, mareşal, üstüne üstlük 21 yaşında birisi o çağda yok.”Fatih’in son seferine giderken Gebze’de vefat ettiğini hatırlatan Ortaylı, “Ne arıyordu orada diyorlar. 1480’de yani vefatından bir yıl önce, Gedik Ahmet Paşa gemilerle İtalya’ya sefere gitti. Fatih de bu sefer için hazırlanıyordu. Otranto’nun alınmasıyla Osmanlı İtalya’da fütuhata başladı. Şartlar müsait olsaydı, Fatih oraya ulaşıp devam etseydi, İtalya medeniyetiyle iç içe geçeceğimiz bir gerçekti” dedi.

'Kardeş katline değindi'

  • "Bugün hala kardeş katlinin önlenmesi için alınan tedbirleri konuşuyorlar. İnsan kardeşine bunu nasıl yapar diyorlar. Padişah olursa yapar. Bu sizin kardeşinize benzemez. Siz kardeşinizle iyi geçinin. Miras kavgasına tutuşmayın. Bugünden kardeş katlini anlamaya psikolojimiz yetmez.”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >