Sen Anlat Karadeniz'in yönetmeni Osman Sınav: Biz kimsenin boğazını kesmedik

Osman Sınav.
Osman Sınav.

Geçtiğimiz günlerde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un ardından sosyal medya üzerinden şiddet içeren dizilere tepki gelmeye başladı. Tepki çeken dizilerden biriyse Sen Anlat Karadeniz oldu. Dizinin yönetmeni Osman Sınav gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaparak, ''Biz kimsenin boğazını kesmedik'' dedi.

Kırıkkale'de yaşayan Emine Bulut, 18 Ağustos Pazar günü kızının gözü önünde eski eşi Fedai Baran tarafından boğazı bıçaklanarak öldürüldü. Bulut'un öldürülmesinin ardından dizilerdeki şiddet sahneleri gündeme geldi. Bu şiddet sahnelerinin yaşandığı ve sosyal medyada tepki çeken dizilerden biri olan Sen Anlat Karadeniz'in yönetmeni Osman Sınav konuyla ilgili Sabah Gazetesi'ne açıklama yaptı.

'Gerçek hayatta bu sahnelerden çok daha beteri yaşanıyor''

Sen Anlat Karadeniz dizisi şiddet sahnelerinden dolayı eleştiri alıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden eleştirilen diziyle ilgili yönetmen Osman Sınav bir açıklama yaptı. Sınav açıklamasında, "Biz dizideki parmak kırma sahnesini kadına şiddete farkındalık yaratmak için yapmıştık. Biz iki tane parmak kırdık, kimsenin boğazını kesmedik, silahla öldürmedik. Bu ülkede çocuklarının gözünün önünde öldürülen kadınlar var; unutmayın. Gerçek hayatta bu sahneden çok daha beterini yaşıyorlar. Kadınlarımız şiddete, tacize, tecavüze uğruyor'' dedi.

Sen Anlat Karadeniz dizisi şiddet sahneleri nedeniyle tepki topluyor
Sen Anlat Karadeniz dizisi şiddet sahneleri nedeniyle tepki topluyor

'Kadınlar artık seslerini yükseltiyor'

Sınav, ''Bu diziyle birlikte kadına şiddet konusunda ciddi bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Diziyi yapmadan önce uzun süre araştırma yaptık. Kadına uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddetin toplumun en önemli yaralarından biri olduğunu gördük. Biz de böylece diziyle mağdur kadınların sesi olduk. Sete gelen ve 'Nefes benim hayatımı anlatıyor' diyen birçok kadın izleyicimiz var. Eskiden şiddete maruz kalan ve ses çıkaramayan kadınlar, artık seslerini yükseltiyor.

Toplum da kadına şiddete ciddi şekilde tepki gösteriyor. Ben de toplumsal farkındalığı yaratmak amacıyla böyle bir sahne koydum. Mesleğim gereği topluma karşı sorumluluk taşıyorum. Yaptığım her işi, bir konuya farkındalık yaratmak amacıyla yapıyorum. 'Deli Yürek'te de, 'Kurtlar Vadisi'nde de, 'Ekmek Teknesi'nde de aynı amacı taşıdım. İnsan yaşarken hayatın ve toplumun farkında olmalı. Her insan kendi yapısı içinde hayatını sorgulamalı. Sorgulamayan, farkında olmadan yaşayan insan aslında yaşamıyor demektir'' ifadelerini kullandı.