Vuhan'da hayat normale dönüyor mu?

Vuhanlı bir kadın kapatılmış bir ortaokulun önünden geçiyor
Vuhanlı bir kadın kapatılmış bir ortaokulun önünden geçiyor

Koronavirüs ile olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edilmiş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştı. Çinli yetkililer, Devlet Başkanı Cinping'in Vuhan ziyareti sonrası şehirdeki bazı tedbirleri gevşetme kararı aldı, şehirde hayatı normale döndürme çalışmalarına ağırlık verildi.

Dünya çapında yayılan koronavirüs salgınının çıkış yeri olarak bilinen Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde yetkililer hastalığın yenildiğinden emin.

Bugün yapılan açıklamada, bazı şirketlerin Vuhan'da çalışmalarına izin verileceği belirtildi.

Karar, Ocak ayından bu yana karantina altında tutulan Vuhan'a Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonrasında alındı.

Hubey bölgesel yönetimi tarafından yapılan açıklamada, faaliyet yürütmesine izin verilen şirketlerin salgın önleme, kamu hizmetleri ve günlük ihtiyaçların karşılanması konusunda çalışacakları belirtildi.

Açıklamada ayrıca, uluslararası alanda faaliyet yürüten şirketlerin de önümüzdeki dönemde izin aldıktan sonra çalışabilecekleri belirtildi.

Sputnik'in haberine göre kalan şirketlere ise 20 Mart tarihinden sonra izin verilmesinin beklendiği kaydedilirken, risk alanı olan Vuhan dışındaki diğer bölgelerde de benzer adımların atılacağı belirtildi.

Ancak, yetkililer, hayatı normale döndürmeye ilişkin diğer bölgelerde atılacak adımlara Vuhan'daki gelişmelere göre karar verileceğini söyledi.

Ayrıca, orta veya düşük riskli alanlarda işe dönmesine izin verilen şirketler konusunda daha geniş bir yelpaze bulunduğu öğrenildi. Ancak, okullar tatil edilmeye devam edilecek.

Vuhan'da ise salgının başlangıcından bu yana uygulanan seyahat kısıtlaması gibi güvenlik önlemleri gevşetiliyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Vuhan'da incelemelerde bulundu
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Vuhan'da incelemelerde bulundu

Vuhanlılar uygulamadan salgının seyrini takip ediyor

Sağlık durumlarını gösteren bir mobil uygulama kullanan Vuhan halkı, eğer sağlık kodları 'yeşil' ise serbestçe hareket edebiliyorlar. Yeşil rengi virüsün hiç bulaşmadığı vatandaşları temsil ederken, sarı renk ise hastalıkla yakın temasta bulunanları temsil ediyor.

Kırmızı koda sahip vatandaşlar ise 'kesin vaka' olarak değerlendiriliyor ve karantina altına alınıyorlar.

Ocak ayından beri karantina altında bulunan Vuhan aynı zamanda Çin'de kronavirüs nedeniyle en çok ölümün yaşandığı bölge.

İtalya'dan gelen turist koronavirüs taşıdı

Öte yandan, Çin'in Henan eyaletinde de yeni bir koronavirüs vakası tespit edildiği öğrenildi.

Virüsün ise, Çin'e İtalya'nın Milan kentinden gelen bir Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı tarafından taşındığı tespit edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >