MalumatO çocuk şimdi mühendis

O çocuk şimdi mühendis

TAHA KILINÇ MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
O çocuk şimdi mühendis
Filmde Ali rolünü, Mısırlı İhab Verfali oynamıştı.
BEĞEN

Muammer Kaddafi’nin sağladığı maddi destekle, Suriyeli yönetmen Mustafa Akkad tarafından 1981'de çekilen “Çöl Aslanı” filmi, Libya’nın efsanevi kahramanı Ömer Muhtar’a odaklanmıştı. İtalyanlara karşı direnişi örgütleyen Ömer Muhtar’ı Anthony Quinn’in canlandırdığı film, İslâm dünyasında milyonlarca izleyici tarafından beğeniyle izlendi.

Filmde Ömer Muhtar'ı Anthony Quinn canlandırmıştı.
Filmde Ömer Muhtar'ı Anthony Quinn canlandırmıştı.

“Çöl Aslanı” günümüzde bile, belgesel niteliğini koruyan bir yapım olarak hayranlıkla seyredilmeye devam ediyor. Filmde Anthony Quinn’den başka Yunanlı aktris Irene Papas başta olmak üzere çok sayıda ünlü oyuncu rol almıştı. Özel platoların kurulduğu Libya çöllerinde çekilen filmde binlerce yerli figüran da görevlendirilmişti.

Filmin minik kahramanı Ali, izleyicilerin aklından uzun yıllar çıkmadı.
Filmin minik kahramanı Ali, izleyicilerin aklından uzun yıllar çıkmadı.

İzleyici açısından, “Çöl Aslanı”nın en sempatik ve etkileyici karakterlerinden biri, babasını Ömer Muhtar’la gittiği bir savaşta yitiren, annesi de İtalyanlar tarafından idam edilen altı yaşındaki Ali’ydi. Filmin sonunda, Ali’nin, idam sehpasında Ömer Muhtar’ın gözlüğünü alışı ise, yapımın belki de en çarpıcı sahnesiydi.

Çöl Aslanı filminde Ali'yi canlandıran İhab Verfali.
Çöl Aslanı filminde Ali'yi canlandıran İhab Verfali.

Peki, Ali’yi canlandıran kişi kimdi ve şimdi ne yapıyor?

Hikâyeyi, filmde Ali’ye hayat veren Mısırlı İhab Verfali’den dinleyelim:

“Kahire’de anaokulunda okuyordum o sırada. Mustafa Akkad ve ekibi, filmde rol verecekleri çocukları seçmek için geldiler. Ben ve iki arkadaşım, finale kaldık. Diğer iki çocuk tank ve silah sesinden ürkünce, rol bana düştü. Filmin çekimleri için babamla birlikte Libya’ya gittik. Orada, çöldeki platolarda üç ay kaldık. Filmin en zorlu sahnesi, annemin beni tankın altında ezilmekten kurtardığı anda. Akkad, o sahnede annem rolünü oynayan Yunanlı aktrisin performansını beğenmeyince, sahneyi dört-beş defa yineledik.”

Ali'nin masumiyeti, Çöl Aslanı filminin en çarpıcı yönlerinden biriydi.
Ali'nin masumiyeti, Çöl Aslanı filminin en çarpıcı yönlerinden biriydi.

Mısır basınına konuşan Verfali, Çöl Aslanı’ndan sonra herhangi bir filmde rol almadığını belirtiyor. 1975 doğumlu olan Verfali, şu anda Mısır’ın başkenti Kahire’de bilgisayar mühendisi olarak çalışmaya devam ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

1980 doğumlu. İslâm dünyasının dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili okumalarını sürdürüyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz