Kavurmanın yanında ne yenir? Birbirinden leziz 10 tarif

​Kavurmanın yanında ne yenir? Birbirinden leziz 10 tarif
​Kavurmanın yanında ne yenir? Birbirinden leziz 10 tarif

Kavurma, etin en yumuşak kıvamlı en lezzetli halidir desek tüm okurlarımızın buna canı gönülden destek vereceğine hiçbir şüphemiz yok. Kavurma söz konusu olduğunda mutfakları saran kokusuyla, lokum gibi kıvamıyla, pratik yapımıyla neden bu kadar sevildiğinin tüm cevaplarını ilk lokmamızda buluyoruz. Kurban bayramı gelip kapıya dayanmışken mutfaklarda ‘kavurmanın yanında ne yenir?’ sorusunun cevabını da gelin birlikte arayalım.

Kurban bayramının simgesi haline gelmiş kavurma, yılın her gününde sofralarda bambaşka bir yere sahip olsa da bayram sofralarında apayrı bir yeri olduğunu itiraf edelim. Yardımlaşmanın bir sembolü haline gelmiş en güzel dini vecibelerden biri olan kurban kesme geleneğimiz ile kurban etlerimizi ve mutfaklarda pişen leziz kavurmalarımızı komşularımızla paylaşmanın tam vakti.

Her ne kadar tadına doyamasak da tek başına sofralarımızda pek bir yavan kalan kavurmanın yanına ne yapsak? telaşemiz bu bayram Lokma’nın birbirinden nefis ve pratik tarifleri ile birlikte sona erdi. Bu bayram sofralarımızda tüm takdirleri toplamak ve sevdiklerimize kendi ellerimizle lezzet şöleni yaratmak için hep birlikte kolları sıvıyoruz.

Yüksük çorbası tarifi

Listeye yöresel bir lezzet olan yüksük çorbası ile başladık çünkü Adanalılar bilir ki bu çorbayı bir defa içenin tadını bir daha unutabilmesi mümkün değil. Adana’da özellikle bayram sofralarında olmazsa olmaz bir lezzet olarak kendine yer bulan yüksük çorbası enfes bir başlangıç olarak kavurmadan önce midelerimize de bayramı yaşatacak.

Yüksük çorbası
Yüksük çorbası

Adana'dan sofralarımıza gelen lezzet; yüksük çorbası

Patates püresi tarifi

Pilav- kavurma- patates püresi üçlüsü yeryüzündeki en iyi üçlülerden biri olabilir mi? Bizce kesinlikle olabilir. Tane tane pilavımız ve lokum kıvamında kavurmamızı şefin seçimi olan nefis patates püresi tarifimizle taçlandırarak bu bayram tüm sevdiklerimizin gönlünü fethetmenin tam vakti.

Patates püresi
Patates püresi

Pürüzsüz kıvamıyla; patates püresi tarifi

Havuç yoğurtlama tarifi

Bayram dendiği vakit yöresel lezzetlerin sahneye çıkma vakti de gelmiş oluyor. Bayram sofralarında havuç yoğurtlama gibi kavurmanın yanında yiyebileceğimiz enfes bir lezzet ile bizleri tanıştırdıkları için buradan Hatay’a minnetlerimizi sunalım. Güneşi andıran rengiyle ve lezzetiyle sofralarımıza gerçek anlamda renk katacak havuç yoğurtlama için bu bayram mutfakların yolunu tutuyoruz.

Havuç yoğurtlama
Havuç yoğurtlama

Hatay'a sevgiyle;havuç yoğurtlama tarifi

Kabak graten tarifi

Beşamel sos severleri şöyle alalım. Hafif mi hafif, lezzetli mi lezzetli bir tarif olan kabak graten etin ağırlığını dengeleyerek midelerimizi rahatsız etmeden lezzet şölenimize katkıda bulunacak bir lezzet olarak bu bayram sofralarımızın yıldızı olmaya aday. Kalorisi düşük, lezzeti yüksek bu tarifimiz boşuna şefimizin seçimi değil.

Kabak graten
Kabak graten

Düşük kalori, yüksek lezzet; kabak graten tarifi

Buharda sebze tarifi

Etin tadına doyalım ama ölçüyü de kaçırmayalım dediğiniz an sahne, buharda sebzenin. Oldukça sağlıklı pişirme yöntemiyle ve nefis lezzetiyle kavurmanın yanında tüketebileceğimiz en hafif tariflerimizden biri olan buharda sebze tarifimizde kendi damak tadınıza uygun olarak da değiştirebileceğinizi söyleyelim.

Buharda sebze
Buharda sebze

En sağlıklısından;buharda sebze tarifi

Su böreği tarifi

Su böreği her daim bulunduğu sofraların yıldızı olmayı başaran, küçük büyük gözetmeksizin herkesin müptelası olduğu ender lezzetlerden biri. Lakin bu enfes kıvamlı böreğin bayram sofralarında bir başka güzel olduğunu da kabul etmek gerek. Kavurmalarımızın yanına iliştireceğimiz su böreğimizle bu bayram alınan her kaloriden Lokma sorumlu.

Su böreği
Su böreği

Ağızda dağılan; su böreği tarifi

Kaşarlı ve parmesanlı mantar tarifi

Mantarın her hali bir başka lezzetli olsa da kaşarlı ve parmesanlı mantar tarifimizden sonra uzun bir süre başka bir çeşidine sofralarınızda yer vermek istemeyeceğiniz hususunda sizleri şimdiden uyaralım. Lezzetiyle kavurmalarınızdan dahi rol çalacak bu tarifimizi deneyimlemenin tam vakti.

Kaşarlı ve parmesanlı mantar
Kaşarlı ve parmesanlı mantar

Pestolu makarna tarifi

Fesleğen kokusuna bizim gibi gönlünü çoktan kaptırmış olanlardansanız en doğru adrestesiniz. Kokusuyla ve lezzetiyle ete en iyi eşlik edecek tariflerden biri olan pestolu makarna tarifimizin en lezzetli pesto soslu makarna olduğu konusunda da tevazu gösteremeyeceğiz.

Pestolu makarna
Pestolu makarna

Kokusuna doyum olmayan;pestolu makarna tarifi

Yayla çorbası tarifi

Yaz aylarında bol nanesiyle içimizi ferahlatacak, her kaşıkta haz duyacağımız oldukça bilindik bir çorba tarifiyle karşınızdayız. Başlangıç olarak bayram sofralarında yer alabilecek nefis yayla çorbası etin ağırlığını dengeleyecek o lezzeti ve kıvamıyla bu bayramın yıldızı olmanın en güçlü adaylarından biri.

Yayla çorbası
Yayla çorbası

Anadolu mutfağının yıldızı; yayla çorbası tarifi

Zeytinyağlı brüksel lahanası tarifi

Zeytinyağlıları ve eti birbirine çok yakıştıran umarız ki sadece biz değilizdir. Zeytinyağlı dendiğinde akla gelen tüm klişeleri unutup bambaşka bir lezzete sofralarda yer vermenin en ideal zamanıdır bayram. Şefin seçimi olan bu nefis zeytinyağlı brüksel lahanası tarifimizle etin aklı başından alan uyumuna kendinizi bırakmanın tam vakti.

Zeytinyağlı brüksel lahanası
Zeytinyağlı brüksel lahanası

Zeytinyağlının en lezzetli hali; zeytinyağlı brüksel lahanası tarifi